Nauka samodzielności. Pierwsze kroki dziecka w samodzielnych działaniach

2018-08-02
Nauka samodzielności. Pierwsze kroki dziecka w samodzielnych działaniachKluczem do sukcesu w prawidłowym rozwoju naszych dzieci jest wiara w ich możliwości i siły. Tylko to sprawi, że one również zaczną wierzyć w swój potencjał i wyrosną na pewnych siebie, szczęśliwych ludzi. Wraz z rozwojem naszych maluchów, wzrasta ich świadomość o możliwości samostanowienia. W praktyce oznacza to, nie co innego niż potrzebę, a przede wszystkim chęć podejmowania aktywnych działań i samodzielnej ich realizacji. Nauka samodzielności to bardzo trudne zadanie do wykonania dla każdego z rodziców.

Można powiedzieć, że każdy z nas ,,wyręczanie” ma wpisane w metody wychowawcze. Niestety nie jest to pochlebna cecha rodzicielska, choć bezsprzecznie szlachetna. Zawsze i wszędzie, w każdej sytuacji, kierujemy się dobrem dziecka i jego bezpieczeństwem, jednak warto wziąć pod uwagę całokształt życia naszych dzieci, które nabywają przecież nowych umiejętności w celu osiągnięcia w dorosłym życiu samodzielności i szczęścia. Bądźmy obserwatorami, spokojnie z wytrwałością, bez ponagleń czekajmy, aż nasze dziecko opanuje daną umiejętność. Sznurowanie, sprzątanie, samodzielne jedzenie, czy toaleta, to wszystko wymaga czasu i wsparcia od bliskich osób. Niech to będą chwile radosne, pozbawione zbędnego napięcia czy stresu. Nauka sznurowania może przybierać formę oryginalnej zabawy przy wykorzystaniu różnych akcesoriów. Drewniane korale do nawlekania, czy też różnego rodzaju przewlekanki, z całą pewnością zmotywują nasze dziecko do podjęcia samodzielnego działania. Dla nas dorosłych są to rzeczy i umiejętności oczywiste, dla nich, coś skomplikowanego i odkrywczego.

Czynności samoobsługowe. Bądź wzorem - nie wyręczaj

Wyposażenie naszej kuchni w pierwszy komplet naczyń dla dziecka to sygnał dla nas, że czas najwyższy przekazać pałeczkę najmłodszym w zakresie samoobsługi i podjąć próbę wsparcia w nabyciu przez nich nowych umiejętności. Początki będą niezwykle trudne. Z całą pewnością nie ominą nas stosy prania i zmarnowanego jedzenia, jednak rezultaty i małe sukcesy, przyjdą szybciej niż nam się wydaje. Nie zapomnij wyposażyć się w odpowiednią ilość śliniaków i solidnie wykonane, bezpieczne krzesełko do karmienia. Twoje dziecko jest gotowe na podbój kulinarnego świata! 

Mamusiu! Chcę siusiu!

Nauka samodzielnego załatwiania się i komunikowania potrzeb fizjologicznych to bardzo wrażliwy temat, często poruszany przez rodziców w rozmowach w grupach i forach internetowych. Rodzice prześcigają się w informowaniu otoczenia o nabyciu przez ich dziecko, już we wczesnym okresie umiejętności korzystania z nocnika zapominając, że samodzielność w tym zakresie uzależniona jest tak naprawdę nie od umiejętności rodziców a od nabycia gotowości przez dziecko, do podjęcia tych czynności samoobsługowych. To bardzo delikatny etap rozwojowy naszych dzieci. Kierujmy się rodzicielską intuicją i wnikliwą obserwacją naszego malucha, a nie opiniami innych rodziców. Niech nocnik i korzystanie z niego na co dzień będzie stanowił naturalny element życia naszego dziecka. 

,,Myję zęby, bo wiem dobrze o tym...”

W tym przypadku już sama myśl o braku pomocy z naszej strony podczas wykonywania tej czynności budzi w nas niepokój i niepewność. Kto bowiem lepiej umyje i doczyści te małe ząbki jak nie my, rodzice? Czy możemy w tak ważnej kwestii polegać na tych małych, niezręcznych rączkach? Nie możemy, my musimy pozwolić dziecku na samodzielność w tej dziedzinie. Ofiarujmy naszym dzieciom piękny zestaw do mycia zębów, tym samym zachęcając go do rozpoczęcia nauki samodzielnej pielęgnacji zębów. Pamiętajmy, naszym zadaniem jest pokazanie, udzielanie wskazówek i nakierowanie, nigdy wyręczanie.

Przytoczone wyżej przykłady stanowią jedynie namiastkę umiejętności, które wprowadzają nasze dziecko w samodzielne działania i zaangażowanie. Nigdy nie zapominajmy o wsparciu i cierpliwości z naszej strony. Małe dzieci bezustannie szukają w naszym spojrzeniu uznania i dumy. Ofiarujmy im to, co najcenniejsze - bliskość i wsparcie. Bądźmy ich opoką w podejmowaniu samodzielnej aktywności, doceniając ich najdrobniejsze sukcesy i osiągnięcia.

Przeczytaj także
Zgodne rodzeństwo. Sprawdzone sposoby na wspólną zabawę rodzeństwa

Zabawki pod lupą, bezpieczeństwo dzieci

BEABA – dobre rozwiązania dla nowoczesnych mam

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
Polecane
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
Ok
2023-12-01
Zamówienie doszło szybko, wszystko ładnie zapakowane. Dziękuję:)
pixel