Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zabawki pod lupą, bezpieczeństwo dzieci

2016-07-22
Zabawki pod lupą, bezpieczeństwo dzieciDla dziecka nie ma różnicy czy zabawka kosztuje 10 czy 100 zł. W kąt może iść nawet najdroższa zabawka na rzecz np. skakanki za kilka zł. Natomiast, z perspektywy rodzica powinno być ważne czy dany przedmiot jest dla naszego dziecka bezpieczny. Kiedy więc zabawkę można uznać za bezpieczną?

Cechy dobrej zabawki

Ze względu na ilość zabawek na rynku wybór może być trudny. Czym się kierować?

  • Dostosowaniem do wieku dziecka ? na opakowaniach zabawek znajduje się informacja o sugerowanym wieku przyszłego użytkownika. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że zabawka spełni swoje funkcje, zwłaszcza edukacyjne. Poza tym, zabawka przeznaczona dla grupy wiekowej 0-3 lata nie powinna zawierać niebezpiecznych, małych elementów. Symbol ?1+? informuje, że zabawka została stworzona z myślą o szkrabach, które ukończyły pierwszy rok życia, więc nie mogą się nią bawić  dzieci młodsze.
  • Certyfikatem ? producent, umieszczając na towarze znak CE, deklaruje, że spełnia wymagania bezpieczeństwa, a oznaczony produkt jest zgodny z normami przyjętymi przez Unię Europejską. Niestety, w praktyce znak CE nie jest certyfikatem bezpieczeństwa ? znak jest nadawany przez producenta , a nie przez instytucję.Lepiej jest więc kupić zabawkę znanego producenta, z certyfikatem Centrum Matki i Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka Lub Państwowego Zakładu Higieny.
  • Stanem ? zabawkę musimy dokładnie obejrzeć ? czy zabawki z opcją składania (np. dziecięce deski do prasowania, krzesełka) mają blokadę zabezpieczającą przed niekontrolowanym złożeniem się, czy wszelkie elementy są dobrze przytwierdzone (drobne elementy dziecko może połknąć lub samodzielnie odczepić) oraz precyzyjnie. Materiał, z którego zabawka została wykonana, musi być bezpieczny i trwały.
  • dołączeniem instrukcji montażu lub obsługi ? najwygodniej w języku polskim. Niektóre zabawki, m.in. funkcjonalne wymagają zapoznania się z instrukcją użytkowania, inne, kupowane w stanie zdemontowanym, np. kuchnie zabawowe ? z instrukcją montażu.
  • Bezpieczeństwem ? w kontakcie z oczami, skórą i śluzówką. Konieczne jest sprawdzenie składu na opakowaniu, ponieważ określone substancje (np. ftalany) mogą powodować alergie, a nawet przyczyniać się do uszkodzenia narządów wewnętrznych.
  • System hamowania ? w przypadku zabawek, którymi dziecko się przemieszcza, np. rower czy hulajnoga. Zasilanie zabawek elektrycznych nie może przekraczać 24V.
  • Wyraźnym oznaczeniem nazwy i adresu producenta.

Bezpieczna zabawka jest trwała, solidnie wykonana, z użyciem materiałów najwyższej jakości. Jednak, zabawka, żeby być bezpieczną, musi też być używana zgodnie z jej przeznaczeniem oraz pod opieką osoby dorosłej. Z analizy Inspekcji Handlowej wynika, że nie przestrzeganie tych zaleceń jest najczęstszym powodem wypadków.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Real customers reviews
4.9 / 5.0 247 reviews
pixel