Mamusiu, chcę być taka jak Ty! Zabawa w gotowanie czy naśladowanie?

2018-06-29
Mamusiu, chcę być taka jak Ty! Zabawa w gotowanie czy naśladowanie?Tak naprawdę dzieci nabierają nowych umiejętności nie dzięki gromadzeniu wokół siebie wciąż to nowych przedmiotów i zabawek. Ich umiejętności i nowe nawyki kształtuje nie co innego, jak naśladowanie nas - dorosłych. Dzięki tej teorii zrozumiałe staje się tak popularne wykorzystywanie przez najmłodszych podczas zabaw przedmiotów, które w swoim wyglądzie i funkcjach zbliżone są do tych, z których korzystają rodzice. Dzieci chcą robić to, co robią ich wzorce i ideały, a w okresie dzieciństwa nie kto inny jak mama i tata są dla swoich pociech wzorem do naśladowania. 

Nauka przez naśladowanie - Zabawa w życie dorosłych

Niekiedy można spotkać się z opiniami osób, które zabawy typu: odkurzanie, pranie, wycieranie kurzy, prasowanie czy gotowanie uznają za zbędne a wręcz niekorzystne w żuciu małych dzieci. Usłyszymy argumenty: ,,Po co zmuszać małe dzieci do wykonywania czynności - obowiązków dorosłych?” Odpowiedź jest prosta. Zabawy przez naśladowanie to nie przymus a własna inicjatywa i pragnienia małych odkrywców. To marzenia i prośby dziecka sprawiają, że pokój małej kucharki zostaje wyposażony w piękną drewnianą kuchnię, a ulubiony kącik małego majsterkowicza zamienia się w garaż ze specjalistycznymi narzędziami. Kto zatem ma stanowić przykład i wzór do naśladowania jak nie my rodzice? Nie warto doszukiwać się w tym jakże naturalnym zjawisku przyrostu ambicji rodziców i przymusu przedwczesnej edukacji umiejętności społecznych. Nic z tych rzeczy. Poszerzanie swoich horyzontów przez naśladowanie dobrych wzorców, to nieoceniony sposób na naturalny rozwój naszych dzieci już od pierwszych lat ich życia. 

Zalety zabaw przez naśladowanie - Nauka życia praktycznego (M. Montessori):
  • spontaniczność,
  • samodzielne działanie i inicjatywa,
  • rozwój wyobraźni,
  • kształtowanie umiejętności samoobsługowych i społecznych,
  • rozwój mowy, wzbogacenie zasobu słownictwa,
  • rozwój zainteresowań i pasji,
  • nauka współdziałania.

Pobawmy się w gotowanie - praktyka czyni mistrza

Kuchnie drewniane i akcesoria kuchenne dla dzieci to prawdopodobnie jedna z najchętniej wybieranych i lubianych zabawek przez najmłodszych (zwłaszcza dziewczynki). Zabawa w gotowanie to wspaniały sposób na nabycie przez naszych maluchów umiejętności potrzebnych w kuchni podczas przygotowywania codziennych posiłków, pysznych wypieków czy też segregacji zakupionych artykułów spożywczych. Możemy być pewni, że wszystkie nabyte podczas wielogodzinnych zabaw umiejętności, nasze zdolne dziecko przełoży na praktyczne zastosowanie w ,,prawdziwym'' życiu. Właśnie dzięki temu, możemy w niedalekiej przyszłości liczyć na przydatną pomoc w kuchni podczas gotowania oraz zaangażowanie ze strony naszego dziecka w procesie przygotowywania potraw. Wspólne gotowanie nabiera wówczas nowego znaczenia, przepełnione jest radością i aktywnym uczestnictwem naszych maluchów w zadaniach powierzonych mu do wykonania.

Jak sami widzicie możliwości zabaw, przy jednoczesnym rozwoju społecznym i emocjonalnym naszych dzieci (zwłaszcza dziewczynek) jest naprawdę dużo. Czy to będzie drewniana kuchnia dla dzieci, drewniana lodówka, toster czy mikser a może drewniany duży grill jedno jest pewne - każdy wybór jest trafny, przynosząc ogrom korzyści i radości, zarówno dzieciom, jak i pozostałym członkom rodziny. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Państwa na wyśmienite przyjęcie zorganizowane przez naszych małych kucharzy.

Przeczytaj także
Zabawa w lekarza lub weterynarza - ulubione zawody dzieci
Gry podróżne dla dzieci
Wcielanie się w rolę i inne formy kreatywnej zabawy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 240 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-31
super
2023-12-01
Ok
pixel