Lalki i wózki dla lalek - także dla chłopców

2016-11-01
Lalki i wózki dla lalek - także dla chłopcówO wózku dla lalek i o samych lalkach marzy niemal każda dziewczynka. Warto przy tej okazji nie ulegać stereotypom i pozwalać na zabawę również chłopcom. Oni również będą zachwyceni!

Obserwując mamę

Dziecko najlepiej uczy się przez obserwację. Podgląda to, co robi rodzic. Rejestruje zachowania innych osób, zarówno domowników, jak i rówieśników. Będąc rodzicem, stajemy się stałym punktem do obserwacji. Nawet, gdy dziecko wydaje się być zaaferowane zabawą, jest świetnym obserwatorem.  Opiekowanie się lalką jest sposobem na przekładnie tego, co się widzi, na zabawę. Mama się o mnie troszczy, podaje  lekarstwa, chodzi na spacery, karmi, więc ja też tak chcę. W małym dziecku drzemią uczucia opiekuńcze i z wielką troską potrafi zająć się swoją lalką. Cudownie, jeśli w domu rodzinnym dziecko może doświadczać i obserwować pozytywne odczucia, emocje i zachowania. Byłoby idealnie, gdyby każdy malec widział wzajemną miłość, szacunek i zaufanie. Opiekowanie się lalką daje możliwość przekładania tego, co dobre na drugą osobę. Natomiast, wózek dla lalek nie jest tylko zwykłym dodatkiem. W pewnym momencie staje się najlepszym towarzyszem spacerów. Również w tym przypadku pojawia się motyw naśladownictwa - często spotykamy mamę wiozącą w głębokim wózku niemowlaka, a obok kroczącego kilkulatka z własnym "dzieckiem", a więc z lalką w wózku zabawkowym.

Dla chłopca nie tylko samochody

Stereotypy są bezwzględne. Chłopiec ma bawić się samochodami, budować tory kolejowe i wspinać się na drzewa. Wtedy wiadomo, że chłopiec jest chłopcem i że rośnie na prawdziwego mężczyznę. Dziewczynki w tym czasie powinny niańczyć lalki, urządzać dla nich przyjęcia i wozić we wózkach. Tak było od zawsze. Tymczasem, nie musi tak być. Co w sytuacji, gdy chłopiec prosi o lalkę? Bardzo często jest tak, że chłopcy nawet nie mają okazji się nią pobawić, a tę cudowną zabawkę odkrywają np. w przedszkolu. Twój synek chce bawić się lalkami? Dlaczego nie? Zabawka jak zabawka. To jest po prostu coś nowego, zwłaszcza gdy chłopiec nie ma w domu siostry, więc dostęp do lalki staje się bardzo ograniczony. Dzieci nie odbierają tego  w ten sposób, że zabawa określoną rzeczą nie przystoi. Przecież pchanie różowego wózka (swoją drogą, kolejny dziwny podział kolorów na te dla dziewczynek i dla chłopców) może być równie fascynujące, co ciągnięcie na sznurku dużej koparki.

Jaka lalka, jaki wózek?

Pierwsza najlepsza będzie lalka szmaciana lub pluszowa. Miękka, bezpieczna w użyciu, cudowna do przytulania i noszenia. Materiał jest niezwykle przyjemny w dotyku. Niektóre mają nawet zdejmowanie ubranko, co bardzo urozmaica zabawę. Ponadto, szmaciankę można prać w pralce (warto sprawdzić na metce!), co pozwala na utrzymywanie lalki w czystości. Do wyboru są również lalki bobaski (np. lalka Julia) oraz lalki interaktywne. Te drugie są idealne dla dziecka już poniżej 12 miesiąca życia. Lalka interaktywna pomaga w ćwiczeniu mowy, słuchu, a także w prawidłowym reagowaniu na słyszane dźwięki. Posiada zwykle kilka dodatkowych funkcji, np. możliwość nagrywania prostych wyrazów oraz ich odtwarzania, słuchania muzyki czy poruszania się.

A jaki wózek? Oczywiście, wyjątkowy design jest ważny, ale powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na jakość wykonania. Wózek musi być trwały i stabilny. Jest to ważne szczególnie w przypadku mniejszych dzieci, które bawią się energicznie, nieostrożnie i jeszcze często się potykają. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być więc wózek drewniany. Wzornictwo i kolorystyka są wprost zachwycające,  podobnie jak samo wykonanie (np. regulowana rączka, metalowe osie czy gumowe obręcze na kołach). Wózek drewniany jest na tyle stabilny, że sprawdzi się nawet w przypadku dzieci rocznych.

Wyjątkowy design mają również wózki wiklinowe. Ręcznie wykonane są po prostu piękne. O wysokiej jakości świadczą dodatkowe elementy takie jak drewniane podwozie, kółka na metalowej osi, gumowe otoczki na kółkach.


Pierwsza lalka może być prezentem już dla niemowlaka. Z zakupem wózka warto poczekać do ok. 2 roku życia, choć o drewnianym warto pomyśleć wcześniej. Dziecko będzie z pewnością zachwycone także kompletem pościeli do wózka.


Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem poświęconym drewnianym wózkom dla lalek https://www.hoplik.pl/Oryginalne-drewniane-wozki-dla-lalek-w-czym-tkwi-ich-wyjatkowosc-blog-zul-1452602391.html
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 241 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-31
super
2023-08-21
Dobry kontakt ze sklepem. Szybka dostawa. Produkt zgodny z opisem. Tylko dlaczego korespondencja posprzedażowa w języku angielskim?
pixel