Zabawki sensoryczne dla lepszego rozwoju dziecka
2017-05-30
Jak powszechnie wiadomo, dziecko w swoich pierwszych miesiącach rozwija się przede wszystkim za pomocą zmysłów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zadbać w otoczeniu niemowlaka o zabawki sensoryczne. To one pomagają właściwie rozwijać wzrok, słuch i dotyk, a później także równowagę oraz motorykę. Chcąc wspomóc nasze dziecko, pozwólmy mu uczyć się i poznawać świat od najwcześniejszych dni poprzez zabawę. Prezentujemy, jakie zabawki sensoryczne dla lepszego rozwoju dziecka wybrać.
Pierwsze zabawki nie są zbyt interaktywne, ponieważ w pierwszych tygodniach to zwykle rodzice poruszają nimi, zmuszając obserwujące świat dziecko do ruchu gałek ocznych. Do wyboru jest kolorowa karuzela czy zmieniająca kolory lampka, również w wersji lampki z pozytywką. Karuzela z czasem stanie się dobra do prób łapania zawieszonych na niej zabawek. Z kolei lampki o delikatnym świetle, z początku dobre do nocnego karmienia, mogą w przyszłości być idealnymi odstraszaczami nocnych koszmarów i potworów.
Wybierając zabawki, dbajmy o bezpieczeństwo maluchów, zwracając uwagę na tworzywo, z jakiego zostały wykonane. Dzieci ucząc się świata, często wkładają zabawki do ust, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować zabawki z niebezpiecznego tworzywa sztucznego. O wiele lepiej sprawdzą się zabawki drewniane, będąc jednocześnie przyjazne dla środowiska oraz o wiele trwalsze na uszkodzenia. Zakup drewnianych zabawek jest inwestycją na wiele kolejnych lat. Zdobyte przedmioty mogą przechodzić z jednego pokolenia na następne.
Wy, którą zabawkę wybralibyście dla swojej pociechy i dlaczego? Czy byłyby to zabawki edukacyjne, sensoryczne?
Zabawki stymulujące wzrok
Zacznijmy od wzroku. Jak dowiedziono, w pierwszych miesiącach życia dzieci nie widzą kolorów, dlatego najpierw potrzebują czarno-białych wzorków, by nauczyć się, że świat jest przestrzenny. Dopiero później, wraz z upływającym czasem, idealne staną się wielokolorowe zabawki (najlepiej także te z małymi lusterkami odbijającymi światło). Zabawki stymulujące wzrok pomagają naszym dzieciom dłużej skupiać na czymś uwagę.Pierwsze zabawki nie są zbyt interaktywne, ponieważ w pierwszych tygodniach to zwykle rodzice poruszają nimi, zmuszając obserwujące świat dziecko do ruchu gałek ocznych. Do wyboru jest kolorowa karuzela czy zmieniająca kolory lampka, również w wersji lampki z pozytywką. Karuzela z czasem stanie się dobra do prób łapania zawieszonych na niej zabawek. Z kolei lampki o delikatnym świetle, z początku dobre do nocnego karmienia, mogą w przyszłości być idealnymi odstraszaczami nocnych koszmarów i potworów.
Zmysł słuchu – pomocne zabawki sensoryczne
Wszyscy kojarzymy pozytywki i piszczące kaczuszki oraz szeleszczące pluszaki. To nic, że wcześniej nie kojarzyliśmy ich z rozwojem, a wydawały nam się kolejnymi rzeczami, które zwyczajowo kupuje się maluszkowi. Teraz, już jako przyszli rodzice czy ich bliscy, stajemy się bardziej świadomi w tych kwestiach. Warto poszerzyć grono dźwiękowych zabawek o wydające dźwięki puzzle oraz klocki. Później można sięgnąć po zabawki interaktywne, które po wciśnięciu danego przycisku wydają dźwięki np. odgłosy zwierzątek, ucząc zależności przyczynowo-skutkowych.Rozwój dotyku u dzieci
Kolejnym zmysłem, jaki rozwijają zabawki sensoryczne, jest dotyk. Niemowlęta zaczynają od kontaktu ze skórą matki. Później zawijamy je w różne kocyki i pieluszki oraz ubieramy w delikatne ubranka. Zabawki dotykowe rozszerzają jednak te doznania. W tej grupie górują kocyki z doszytymi metkami z różnych materiałów czy miękkie klocki pluszowe, w których każda ścianka zrobiona jest z innego w dotyku materiału.Wybierając zabawki, dbajmy o bezpieczeństwo maluchów, zwracając uwagę na tworzywo, z jakiego zostały wykonane. Dzieci ucząc się świata, często wkładają zabawki do ust, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować zabawki z niebezpiecznego tworzywa sztucznego. O wiele lepiej sprawdzą się zabawki drewniane, będąc jednocześnie przyjazne dla środowiska oraz o wiele trwalsze na uszkodzenia. Zakup drewnianych zabawek jest inwestycją na wiele kolejnych lat. Zdobyte przedmioty mogą przechodzić z jednego pokolenia na następne.
Maty sensoryczne: łącz zmysły
Łatwo o połączenie wszystkich powyższych funkcji w jedno z pomocą różnego rodzaju klocków, pluszaków czy mat sensorycznych. Te ostatnie zdobywają coraz większą popularność, bo nie tylko wpływają wszechstronnie na rozwój dziecka, ale też potrafią ułatwić nam życie, gdy pociecha powoli zaczyna siadać i następnie raczkować.Motoryka i równowaga dziecka
Złapanie równowagi nie jest dla dziecka łatwe, dlatego warto mu w tym pomagać, zaopatrując się w specjalne jeździki drewniane. Nim jednak nasz maluszek zajmie się chodzeniem, możemy uczyć go także wyłapywania kontaktu przyczynowo-skutkowego z pomocą zabawek zręcznościowych. Rozwijają one motorykę najmłodszych, oswajając ich z otaczającym światem. Wielu rodziców decyduje się też na zakup rowerków czy koników na biegunach. Sprawiają one dzieciom nieopisaną frajdę, wymuszając na nich zwiększenie ruchu w trakcie zabawy.Wy, którą zabawkę wybralibyście dla swojej pociechy i dlaczego? Czy byłyby to zabawki edukacyjne, sensoryczne?
Pokaż więcej wpisów z
Maj 2017
Polecane
Podziel się swoim komentarzem z innymi