Zabawki sensoryczne a mała motoryka

2016-04-19
Zabawki sensoryczne a mała motorykaJedną z ważniejszych umiejętności, które opanowują najmniejsze dzieci jest motoryka mała, czyli ogólnie rzecz ujmując ? czynności, w których trzeba użyć dłoni i palców. Nie wszystkie dzieci radzą sobie dobrze z przekładaniem zabawek, czy układaniem wież z klocków, ponieważ nie opanowały w wystarczającym stopniu właśnie motoryki małej. Dzieje się tak zwłaszcza u wcześniaków. Wielu specjalistów, rehabilitantów, pedagogów i lekarzy stawia na ćwiczenie małych dłoni i paluszków, nie tylko poprzez ćwiczenia, które mogą się dzieciom szybko znudzić, ale również poprzez zabawę, podczas której dostarczają im odpowiednie bodźce stymulujące motorykę małą. Na rynku oprócz specjalistycznych produktów do rehabilitacji istnieje szereg zabawek, które pomogą w trenowaniu zręcznych dłoni i zwinnych palców.

Dlaczego rozwój małej motoryki jest ważny?


Mała motoryka jest ważna przede wszystkim dlatego, że przygotowuje dzieci do nauki pisania. W przedszkolu dzieci bardzo krótko uczą się rysowania szlaczków, a w pierwszej klasie przechodzą od razu do sedna ? nauki pisania poszczególnych literek. Wcześniejszy okres dzieciństwa jest zatem bardzo ważny, tak samo jak każdy element, z których składa się całość motoryki małej. Nauka chwytania to pierwsza z lekcji, które otrzymują niemowlaki, a zaraz po niej dochodzi też koordynacja wzrokowo-ruchowa. W tym okresie rodzice mogą na przykład bawić się z dziećmi w zabawy paluszkowe, tak popularne kilkanaście lat temu (np. ?Sroczka kaszkę ważyła?). To wzmacnia wrażliwość dziecka na dotyk. Kolejnym ciekawym ćwiczeniem jest przelewanie i przesypywanie, np. kaszy, grochu, czy wody. Później przychodzą pierwsze nieśmiałe próby rysowania kredkami, pisakami lub kredą. Od bazgrołów, poprzez próby zilustrowania czegoś, na prawdziwych arcydziełach kończąc. I tutaj do kanonu codziennych zabaw można już włączyć kolorowanki.
Inną dziedziną motoryki małej jest zawiązywanie, nawlekanie i zapinanie. To nauczy dziecka większej samodzielności przy ubieraniu i rozbieraniu. Do trenowania motoryki małej można używać również muzyki. Gra na instrumentach, nawet tych dziecięcych, to świetny trening precyzyjności ruchów.

Zabawki sensoryczne, czyli edukacja i zabawa w jednym


Do ćwiczenia motoryki małej idealnym rozwiązaniem są zabawki sensoryczne. To nie tylko nauka i ciężkie ćwiczenia, ale i zabawa. Zasadniczo to przede wszystkim jest świetna zabawa, a trening paluszków odbywa się tak jakby przy okazji. Niektórzy mogą się nawet zdziwić, jeśli dowiedzą się, że ulubione zabawki ich dzieci to zabawki sensoryczne, bowiem wyglądają naprawdę niepozornie, a wykonują rewelacyjną pracę, nierzadko lepiej, niż rehabilitant.

Sortowanie, układanie, przybijanie.


Każde dziecko ma własną ulubioną zabawkę i bardzo często zdarza się, że jest to jakaś zabawka sensoryczna. Dla siedzących i raczkujących maluchów będą to przeróżnych kształtów i rozmiarów domki i kostki aktywności, na bokach których zainstalowano różnego rodzaju elementy sensoryczne ? sortery, labirynty, koła zębate. Bardzo popularną pozycją jest tutaj drewniany trójkąt aktywności Sowa i przyjaciele marki Hape.

Zupełnie inną, ale równie skuteczną zabawką jest przybijanka. Uczy ona precyzyjności ruchów i zręczności, a niejeden maluch oszaleje na jej punkcie. Tutaj bardzo ciekawą propozycją jest przybijanka kreatywna Zawody od Djeco.

Nie należy również zapominać o prostym, a tak lubianym przez dzieci układaniu wież. Kolorowe klocki różnych wielkości to niezłe wyzwanie dla  małych trenujących dłoni, a najlepszą frajdą jest na pewno zburzenie tak pieczołowicie przygotowanej wieży. Rodzice i nauczyciele polecają drewniane i tekturowe produkty tego typu, ze względu na ich trwałość i ładny wygląd, a prym wiedzie tutaj kolorowa wieża z pudełek Farma od Sevi. Jej dodatkowym plusem w kontekście małej motoryki są mniejsze elementy, które należy dopasować do odpowiedniego otworu.

A jeśli już mowa o dopasowywaniu elementów, to koniecznie trzeba wspomnieć o sorterach. To świetna zabawka, która uczy rozpoznawania kształtów i umieszczaniu ich w odpowiednich otworach. Dla małych wielbicieli samochodów fajną pozycją będzie sorter drewniany box z pojazdami firmy Goki.

Sprawdzone sposoby na zabawę sensoryczną


Sensoryczny trening może być frajdą nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Wspólna zabawa, na przykład podczas nauki wiązania butów (np. nauka sznurowania Zawiąż bucika Plan Toys) to spędzony razem czas, dużo śmiechu i jednocześnie trenowanie małej motoryki. Dziecko doceni wspólną zabawę i tym chętniej będzie sięgać po zabawki, które mają magiczne sensoryczne właściwości.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-06
Everything was alright
2023-08-21
Wszystko ok
pixel