Zabawki na roczek: Jak znaleźć odpowiedni prezent?

2017-04-12
Zabawki na roczek: Jak znaleźć odpowiedni prezent?

Wybór produktów dla najmłodszych, w tym przede wszystkim zabawek dla dzieci, jest niemal nieograniczony. Nic zatem dziwnego, że zarówno rodzice, jak i pozostali bliscy pociechy stoją często przed nie lada wyzwaniem, jakim jest zakup najlepszej zabawki. Zwłaszcza, gdy chodzi o wybór prezentu na pierwsze urodziny, czyli niezwykle ważną w życiu maluszka i całej rodziny uroczystość. Co kupić dziecku na roczek? Na jaki prezent dla roczek dla chłopca lub dziewczynki postawić? Oto garść zabawkowych inspiracji!

Idealny prezent na roczek - o czym pamiętać?

Prezent dla dziecka - to kwestia, która nastręcza dylematów nie tylko rodzicom smyka, ale również rodzicom chrzestnym, dziadkom, wujostwu oraz przyjaciołom rodziny. Rozterki dotyczące zakupu właściwego upominku są szczególne, gdy chodzi o uczczenie pierwszych urodzin dziecka. Rynek zabawek jest dziś ogromny. O wiele łatwiej kupuje się prezenty dorosłym czy starszym dzieciom niż maluszkom. Starszaki mają już swoje upodobania, a nawet jeśli nie jesteśmy z kimś na tyle blisko, żeby je znać, to jest cała masa prezentów uniwersalnych.

Zdawałoby się, że przy roczniakach to nierealne, ale jednak! Pamiętajmy, że nie warto jednak kierować się wyborem na podstawie najczęściej słyszanej w reklamach nazwy producenta (reklama to tylko reklama) lub tym, co jest dostępne w najbliższym dla nas sklepie z zabawkami. Poświęćmy chwilę czasu, by znaleźć zabawki na roczek, które wykonane zostały w sposób bezpieczny dla dziecka i będą odpowiednim dla niego prezentem.

Poszukiwania idealnego prezentu dla rocznego dziecka warto zacząć od sprecyzowania potrzeb i możliwości dziecka w tym wieku. Pociecha, w dniu swojego święta kończy okres niemowlęcy, wkraczając tym samym na kolejny etap rozwoju.

 

To chwila warta uczczenia odpowiednim podarunkiem. Jakim? Takim, który będzie jednocześnie:

  • odpowiedni do wieku dziecka - wybierając prezent dla rocznego maluszka uważaj na małe elementy, jakie podczas mógłby połknąć lub wsadzić sobie w uszko lub nosek. Na opakowaniu zabawki znajdziesz informacje o grupie wiekowej, dla której jest ona skierowana i której zapewni bezpieczne użytkowanie.

  • dopasowany do zainteresowań szkraba - szukając prezentu na pierwsze urodziny zwróć również uwagę na to, w jaki sposób lubi się bawić mały solenizant. Frajdę maluszkowi, który lubi układanki sprawi kolorowy sorter lub pierwsze klocki, miłośnikowi wody - zabawki do kąpieli, a ćwiczącemu chodzenie - pchacz lub jeździk.

  • wspierający rozwój roczniaka - drugi rok życia to czas, w którym dziecko rozwija wiele ważnych umiejętności. Dobrze więc, by wybrany prezent na roczek nie tylko bawił, ale też wspierał logiczne myślenie, uczył rozpoznawania związków przyczynowo-skutkowych czy też pobudzał do aktywności ruchowej.

  • w pełni bezpieczny - kupując prezent na roczek pamiętaj, że powinien być on przede wszystkim bezpieczny dla małego użytkownika. Dzieci w tym wieku są jeszcze na tyle małe, że wieloma przedmiotami mogą wyrządzić sobie krzywdę, na przykład wkładając drobne elementy do buzi czy nosa. Na szczęście, dostępne na rynku zabawki posiadają specjalne oznaczenia, z których odczytasz, dla dzieci w jakim wieku są odpowiednie. Brak niebezpiecznych elementów czy ostrych krawędzi to jednak nie wszystko - dobrze, by zabawka była wykonana z bezpiecznych materiałów, wolnych od toksycznych substancji. W europejskich normach kwestię bezpieczeństwa reguluje znaczek CE - z francuskiego Conformité Européenne.

  • zgodny z przekonaniami rodziców - na koniec, choć nie najmniej ważna, kwestia uszanowania wartości i przekonań samych rodziców. Jeśli w wychowaniu dziecka stosują pewne zasady, na przykład nie kupują określonych zabawek, w tym wykonanych z plastiku - wybierz prezent z drewna pomalowanego ekologicznymi farbami.

 

Prezent dla dziecka wbrew pozorom nie musi być drogi. Dobrze jednak, by był wyjątkowy - w końcu pierwsze urodziny ma się tylko raz! Szukając podarunku warto kierować się znajomością upodobań dziecka, zaleceniami producentów zabawek i preferencjami samych rodziców. Jeśli chcemy mieć pewność, że upominek będzie trafiony, warto swój wybór skonsultować z rodzicami niemowlaka. W końcu to oni znają go najlepiej i wiedzą, jaki podarunek sprawi maluszkowi najwięcej radości i wpłynie pozytywnie na jego dalszy rozwój. W ten sposób unikniemy też sytuacji, który kupiony przez nas prezent będzie powielał zabawkę znajdującą się już w pokoiku szkraba.

Prezent dla roczniaka, czyli co potrafi dziecko w tym wieku?

Wróćmy jeszcze na chwilę do kwestii wieku dziecka. Roczniak z dużym prawdopodobieństwem zaczyna poruszać się na własnych nóżkach lub sprawnie raczkuje. W efekcie staje się niezwykle ciekawy świata i aktywnie odkrywa jego zakamarki. W parze z ruchowością idzie też rozumienie przez szkraba kierowanych do niego komunikatów i rosnąca chęć naśladowania czynności dorosłych. Ważne więc, by zabawki podarowane na roczek dostarczały maluszkowi wielu nowych wrażeń, poprzez wspieranie narządu ruchu oraz zmysłów wzroku i słuchu.

Tak dobrany prezent zachęci szkraba do dalszej aktywności i do zdobywania nowych umiejętności. Nie zapominajmy przy tym, że każde dziecko ma prawo do własnego tempa rozwoju - dlatego też kupowanie prezentów „na przyszłość” nie zawsze się sprawdza, choćby dlatego, że obdarowany nie może się nimi od razu nacieszyć.

Jaki prezent na roczek dla dziewczynki, a jaki dla chłopca?

Przy wyborze prezentu na roczek wiele osób wciąż kieruje się również płcią dziecka. Na rynku nie brakuje więc zabawek idealnych jako „prezent dla dziewczynek” i „prezent dla chłopców”. Taki podział, choć zupełnie nieobowiązkowy, może być dla poszukujących podarunku cenną wskazówką.

W kategorii prezenty dla dziewczynek znajdziemy propozycje dla małych dam - skierowane do nich upominki utrzymane są zwykle w subtelnej różowej kolorystyce, a wśród motywów królują księżniczki i wróżki. Do zabawek przeznaczonych dla dziewczynek należą choćby lalki i akcesoria dla lalek oraz zestawy dotyczące zawodów, które dobrze wpisują się w potrzebę naśladowania rodziców.

Kategoria prezentów dla chłopców to zabawki często, choć nie zawsze, utrzymane w niebieskim kolorze. Dominuje tak lubiana przez małych solenizantów tematyka motoryzacyjna. Do zabawek dla nich zaliczyć można rozmaite autka i akcesoria do pojazdów, figurki oraz zestawy małego majsterkowicza.

Pamiętajmy jednocześnie, że często zainteresowania dziecka mogą odbiegać od przyjętych norm i nie ma w tym nic złego.

 

W ofercie zabawek na roczek, również w naszym sklepie, bez problemu znajdziemy również prezenty uniwersalne. To wielokolorowe zabawki, wśród których natrafimy między innymi na sortery, chodziki, bujaczki, klocki, książeczki, przytulanki i inne, do których wrócimy jeszcze w dalszej części naszego poradnika.

Przegląd najlepszych zabawek na roczek

Jesteś rodzicem, a może jego bliskim krewnym lub znajomym roczniaka? W Twoim otoczeniu zbliża się pierwsza impreza urodzinowa bobasa, a Ty wciąż nie masz pomysłu na prezent? Nawet jeśli coś wpadło Ci do głowy, to Twój ograniczony budżet nie pomaga? Zupełnie nie ma się czym przejmować - pomożemy Ci znaleźć coś odpowiedniego i to na Twoją kieszeń! Poznaj zabawki na roczek, które nie tylko bawią, ale i uczą malucha, rozwijając jego zdolności. Oto kompletne zestawienie podarunków, które sprawią radość dziecku i będą dostosowane zarówno do wieku, jak i potrzeb malucha.

  • Prezenty wspierające chodzenie

Okres około pierwszych urodzin to czas kształtowania się umiejętności chodzenia. Nie wszystkie dzieci poruszają się w tym wieku w pełni samodzielne - niektórym potrzebna jest pomoc, jaką zapewniają tak lubiane również przez rodziców pchacze, jeździki czy zwierzątka i inne przedmioty do ciągnięcia Zabawki tego rodzaju uczą naturalnego ruchu nóg, wzmacniają mięśnie i ćwiczą równowagę . Z powodzeniem mogą być użytkowane na świeżym powietrzu. Kolorowe modele wykonane z drewna są niezwykle estetyczne i skradną serca każdego malucha.

  • Prezenty wspierające małą motorykę

Kolejną kategorią zabawek na roczek są prezenty wspierające małą motorykę, której rozwój jest szczególnie ważny dla dzieci w tym wieku. W ćwiczeniu tzw. chwytu pęsetkowego doskonale sprawdzają się rozmaite kostki edukacyjne, drewniane labirynty oraz kolejki do przesuwania koralików na torze. Precyzję ruchów skutecznie kształtują też klocki - w przypadku rocznych maluszków muszą mieć one odpowiednią wielkość. Polecane są im zwłaszcza klocki drewniane i tekturowe, pozwalające na budowanie wieży i innych konstrukcji, co pozytywnie wpływa nie tylko na motorykę, ale też pamięć i spostrzegawczość malucha.

  • Prezenty wspierające logiczne myślenie

W zestawieniu najlepszych prezentów na roczek dla chłopca i dziewczynki nie mogło zabraknąć również zabawek, które mają na celu wspierać małą logikę. W tej kategorii równych sobie nie mają rozmaite sortery, które uczą segregować elementy ze względu na wielkość, kształt lub kolor.

Dzięki nim szkrab uczy się rozpoznawania i dopasowywania do siebie różnych przedmiotów. Wie również, jakie skutki przynoszą podejmowane przez niego decyzje. Przy okazji oswaja się z nazwami kolorów i figurami geometrycznymi.

  •  Prezenty wspierające rozwój mowy

Choć roczne dziecko jeszcze nie mówi, to podejmuje pierwszy próby porozumiewania się z otoczeniem. Pierwsze wypowiedziane „mama” czy „tata” to ważne chwile dla rodziców, którzy opanowywanie nowych słów mogą ćwiczyć z maluszkiem dzięki służącym do tego zabawkom. Idealnie do nauki nowych wyrazów nadają się książeczki z kolorowymi obrazkami oraz barwne pacynki do odgrywania krótkich scenek.

  • Prezenty wspierające wyobraźnię

Równie ważną kategorią prezentów na roczek są zabawki interaktywne, które oddziaływają na wyobraźnię dziecka. To przede wszystkim zgromadzone w naszym sklepie drewniane grzechotki, pozytywki i karuzele, które zachwycają wydawanymi dźwiękami. Poza nimi, w pokoju maluszka może znaleźć się również stolik edukacyjny, który wyposażony w rozmaite funkcje, wspiera potrzeby poznawcze szkraba oraz zachęca go do odkrywania i eksperymentowania.

Bogaty wybór zabawek na prezent z okazji roczku znajdziesz w naszym asortymencie produktów od znanych i cenionych marek.

Zabawki na roczek: przykłady i ceny


1. Pluszak – klasyczny miś, a może sarenka, zajączek czy krecik? Dziś można dostać praktycznie każde zwierzątko! Pluszak to kultowa zabawka, która jak każdy z nas wie, może zostać z człowieczkiem całe jego życie jako wspomnienie dzieciństwa.

2. Piramida – budowanie i burzenie to dwie nierozłączne pasje naszych ukochanych szkrabów! Jednocześnie jest to zabawka, która rozwija zdolności manualne dziecka i wyobraźnię przestrzenną.

3. Pchacz – między 12, a 18 miesiącem życia maluchy stawiają swój pierwszy krok. Mowa tu o zabawce, która chodzącemu już powoli smykowi pozwoli złapać większą stabilność. Ma o wiele lepszy wpływ na rozwój dziecka niż pozwalające jednocześnie siedzieć chodziki.

4. Sorter –  to zabawka, którą prędzej czy później bawi się każde dziecko. Uczy on koncentracji, koordynacji ręka – oko i rozróżniania kształtów. Sorter jest często elementem większej, wielofunkcyjnej zabawki np. chodzika

5. Centrum zabaw motorycznych – jest to zabawka, która może zostać z pociechą na dłużej. Teraz daje ona mnóstwo przyjemności, a ponieważ zwykle zawiera także liczydło i nawiązania do literek pomoże i przy dalszych etapach nauki. Jak sama nazwa wskazuje, zabawka uczy motoryki. Zawiera wiele elementów ruchomych, jak otwierające się drzwiczki czy okienka i takich, które uczą dzieci skupienia jak proste labirynty, pętle motoryczne.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 241 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-20
Super
2023-12-18
bardzo szybka realizacja zamówienia, wszystko OK, dziękuję!
pixel