Zabawki muzyczne dla dzieci

2016-06-13
Zabawki muzyczne dla dzieci
Maluchy uwielbiają muzykę. Wystarczy kilka taktów z radia, a już bujają się na boki lub z zapałem klaszczą w rączki. Bardzo często pierwszy kontakt maluszka z walizką pełną instrumentów następuje w przedszkolu, na zajęciach z rytmiki, ale muzykować z dziećmi można o wiele wcześniej. Właśnie do tego służą zabawki muzyczne.

Pierwszy instrument malucha


Najprostszą, a do tego wielofunkcyjną grającą zabawką jest grzechotka. Grzechotkę ma każde niemowlę i każde, gdy tylko nauczy się chwytać, bez trudu potrafi wydobyć z niej dźwięk. Wystarczy potrząsnąć. Kiedy niemowlę odkryje zależność miedzy ruchem rączki a dźwiękiem, zabawa grzechotką nie będzie miała końca. Dźwięki wydawane przez grzechotki mogą być różne, w zależności od tego, z czego zabawka jest zrobiona, każdy dźwięk przyciąga uwagę malucha i rozwija jego wrażliwość.?Grzechotki? to także populara nazwa marakasów, instrumentów muzycznych, które mogą być prostą zabawką, ale też spełniać dziecięce marzenie o robieniu muzyki tak, jak robią to prawdziwe zespoły i orkiestry. Zabawkowe marakasy do złudzenia przypominają te prawdziwe. Różnica leży przede wszystkim w rozmiarze (marakasy ? zabawki są lżejsze i mniejsze, w sam raz dla małych rączek) i zdobieniach. Marakasy zrobione z drewna wydają przyjemny dla ucha, przytłumiony, szeleszczący dźwięk, są więc doskonałym wyborem dla wrażliwych uszu dzieci. Zabawkowe marakasy zachęcają do gry kolorem i kształtem. Przyjemniej jest przecież potrząsać instrumentem w tęczowe pasy lub grzechotką ? biedronką. Początkujący muzyk bez trudu opanuje ?grę? na jednym marakasie, bardziej zaawansowany może zmierzyć się z dwoma, po jednym w każdej dłoni. Do indywidualnych preferencji malucha można dobrać też kształt ? niektóre marakasy mają wygodną do trzymania rączkę, inne są obłe jak jajko.

Dzwonki, dla małego i dużego

Metalowe dzwoneczki to instrumenty, które wielu kojarzą się z baśniami i wróżkami, dlatego szczególnie lubią je dziewczynki. Dźwięk małego dzwonka jest przyjemny dla ucha, a jego wysokość zmienia się wraz z wielkością instrumentu. Szereg drobniutkich dzwonków brzmi wesoło i radośnie, z dzwoneczkami w dłoniach dobrze jest tańczyć i podskakiwać. Do tanecznych zabaw znakomicie nadają się dzwonki ? bransoletki. Zapięte wokół przegubów dłoni lub kostek u stóp będą wydawać dźwięki wraz z każdym ruchem ich właścicielki. Dzwoneczki to także atrybut błazna i klauna, dlatego tak wiele tych zabawek ? instrumentów ozdobionych jest wizerunkiem roześmianej postaci w charakterystycznej czapce. Dzwonkami można bawić się na wiele sposobów. Komplet dzwonków wydających dźwięki o różnej wysokości to świetny trening dla ucha. Dźwięk dzwonka może stać się też domowym rytuałem oznaczającym porę posiłku. Dzwonić na podwieczorek chciałby chyba każdy kilkulatek!

Bębenek i tamburyn - początek domowej orkiestry


Jeśli zależy wam, żeby rozwijać w dzieciach poczucie rytmu, wybierzcie tamburyn. Obręcz z naciągniętym materiałem (często, tak jak w profesjonalnych tamburynach, jest to prawdziwa skóra) i ruchomymi blaszkami daje mnóstwo możliwości wspaniałej zabawy.  Do gry na tamburynie wystarczy dłoń, a technik wydobywania z niego dźwięków jest kilka. W tamburyn można uderzać, pocierać jego membranę lub energicznie potrząsać całym instrumentem. Dzieci szybko odkryją, jak uzyskać satysfakcjonujący je dźwięk, a być może znajdą też inne sposoby na grę. Podobnie do tamburynu skonstruowany jest bębenek. Tu oprócz dłoni przydadzą się pałeczki, dzięki nim mały muzyk poczuje się jak prawdziwy perkusista. Bębenek wyposażony w pasek można wygodnie zawiesić sobie na szyi.Bębenek lub tamburyn to instrumenty, na których można też akompaniować śpiewającym dzieciakom. Poradzą sobie z tym nawet rodzice, którzy twierdzą, że zdolności muzycznych nie mają. Miarowe uderzenia w bębenek wyznaczają tempo i rytm piosenek ? z takim akompaniamentem łatwiej jest równo zaśpiewać. Bębenek można wykorzystać też w zabawie i bawiąc się ćwiczyć dziecięcy słuch. Wystarczy wystukać prosty rytm i poprosić o jego powtórzenie. Uderzanie w bębenek wzbogaćcie klaskaniem w dłonie i najprostsza domowa orkiestra gotowa.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 240 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-20
Super
2023-12-01
Zamówienie doszło szybko, wszystko ładnie zapakowane. Dziękuję:)
pixel