Zabawki edukacyjne – zabawki, które uczą

2016-07-01
Zabawki edukacyjne – zabawki, które ucząKupując zabawkę edukacyjną, możemy mieć pewność, że inwestujemy w rozwój dziecka. Tego typu zabawka, jeśli rzeczywiście spełnia rekomendację producenta, stymuluje rozwój. Proces ten przebieg wielozmysłowo, z jednoczesnym oddziaływaniem na zmysł wzroku, słuchu i dotyku.

Moc zabawek edukacyjnych

Zabawka, aby zostać nazwana ?edukacyjną?, powinna rozwijać dziecięcą:
  • wyobraźnię
  • kreatywność
  • zdolności manualne
  • sprawność psychomotoryczną
  • inteligencję emocjonalną.
Ważne jest też, aby zabawka pobudzała ciekawość i wzbogacała wiedzę malca o świecie. Wszystkie te funkcje są możliwe do spełnienia dzięki oddziaływaniu wielozmysłowemu. Kotek czy piesek nie są tylko przedstawione wizualnie. Wykonanie odpowiedniej czynności, na przykład naciśnięcie przycisku sprawi, że zabawka wyda odgłos. Zabawkę taką można więc nie tylko zobaczyć i dotknąć, ale też jej posłuchać (według uznania maluszków również posmakować). Dziecko uczy się zależności. Tym samym, zabawka edukacyjna, opierająca się na przyjemnej dla małego użytkownika zabawie, oddziałuje na jego umysł. Czas spędzany z taką zabawką jest bardziej wartościowy i przynosi więcej zalet od tych, jakie niesie ze sobą zabawa w ogóle.

Zabawka edukacyjna, czyli jaka?

To, że zabawka jest edukacyjna, nie oznacza, że musi być droga. Co więcej, o edukacyjności zabawki nie świadczy nawet ilość przycisków czy wydawanych dźwięków. Edukacyjna może być nawet grzechotka, gdyż przecież uczy czegoś nowego ? pod warunkiem, że jest dostosowana do wieku dziecka. Roczny maluch niekoniecznie wykaże zainteresowanie grzechotką. Zabawka edukacyjna jest więc taką na miarę potrzeb i możliwości malucha. W obsłudze nie za łatwa, ale też nie za trudna. Dla przykładu, grzechotka Trójkąt małego odkrywcy jest przeznaczona dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Maluch w tym wieku w zabawie nią rozwinie umiejętności motoryczne, co dla młodszego niemowlaka byłoby niemożliwe. Za to dla rocznego szkraba świetne będą kolorowe, drewniane marakasy.

Tak naprawdę, każdą zabawkę trzeba dostosować do wieku dziecka. Matę edukacyjną kupujemy dopiero w 4 miesiącu życia. Wcześniej dziecko nie jest na nią gotowe i taka zabawka byłaby po prostu męcząca. Dla półrocznych niemowlaków świetną opcją jest zakup maty z kolorowymi autkami, która umożliwia jeszcze szersze stymulowanie rozwoju.

Co dla starszych dzieci?

Wybór zabawek edukacyjnych dla starszych dzieci również jest spory:
Dokonując wyboru zabawek edukacyjnych, warto zachować rozwagę. Duża ilość przedmiotów może wywołać u małego użytkownika nadmierne pobudzenie i zmęczenie. Na pewno nie powinniśmy kierować się zasadą, że im więcej tym lepiej. 
A Wy czym kierujecie się przy wyborze zabawek edukacyjnych dla dzieci?
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-31
super
2023-12-01
Ok
pixel