Zabawa w teatrzyk. Jaką rolę odgrywa teatrzyk w życiu naszych dzieci?

2018-06-29
Zabawa w teatrzyk. Jaką rolę odgrywa teatrzyk w życiu naszych dzieci?Teatrzyk dla dzieci jest magiczny. Teatr przenosi nas do innego, niezwykłego świata oderwanego od rzeczywistości. Teatr to nasza wyobraźnia. To odczucia, niezależnie od wieku nasze serca uwielbiają dryfować po falach wyobraźni w świecie fantazji i pięknych przygód. Jaką rolę odgrywają zatem teatrzyki dla dzieci? Co wnoszą w życie tych najmłodszych? Czy taka forma rozrywki korzystnie wpływa na ich rozwój? Oto kilka cennych informacji w zakresie wykorzystywania teatrzyków dla dzieci w zabawie z rodziną i przyjaciółmi.

Znaczenie teatru w życiu dziecka - Korzyści jakie niesie za sobą zabawa w teatrzyk dla dzieci

Podczas żywiołowej zabawy w teatrzyk, dziecko ma możliwość spełnienia swoich potrzeb i zaspokojenie pragnienia wcielenia się nie tylko w rolę biernego widza ale również reżysera i aktora spektaklu.

Zalety wykorzystywania teatrzyków dla dzieci w zabawie:
 • kształtuje wyobraźnię,
 • doskonali umiejętności logopedyczne w zakresie prawidłowej mowy - wyrazistość, melodyjność, akcent, emisja głosu, dykcja.
 • rozwija zdolności muzyczne, plastyczne, ruchowe, społeczne, kulturowe,
 • pomaga zwalczyć nieśmiałość,
 • buduje poczucie własnej wartości,
 • wycisza, uspokaja,
 • rozwija kreatywność,
 • wzbogaca słownictwo,
 • kształtuje umiejętności wyrażania swoich uczuć i emocji (swobodna improwizacja),
 • rozładowuje zgromadzone napięcia i nadmiar negatywnych emocji,
 • rozwija umiejętności literackie,
 • kształtuje obraz właściwych postaw moralnych,
 • kształtuje uczucia wewnętrzne (dobro-zło),
 • zabawka edukacyjna,
 • kształtuje umiejętność skupienia uwagi.

Dlaczego warto użyć do zabawy pacynki i kukiełki?

Ta forma zabawy nie ma żadnej wady. Po prostu nie sposób przejść obojętnie obok tak owocnej metody aktywności. Zabawa w teatrzyk za pomocą pacynki może znacząco wpłynąć na usposobienie i osobowość małego reżysera. To dzięki niemu nasze maluchy wcielają się w różne charaktery, te dobre i te mroczne, dostrzegając różnice pomiędzy byciem dobrym a złym, pomiędzy postępowaniem prawym a krzywdzącym innych.

Zabawa ,,na niby” i wcielenie się w kogoś, kim tak naprawdę nie jesteśmy, to niesamowite i niezapomniane przeżycie. Każda dziewczynka, choć przez chwile może stać się piękną, długowłosą księżniczką, uwięzioną w wieży zamku przez złego smoka, a każdy mały chłopiec może być jej wybawicielem i rycerskim orędownikiem. Do realizacji tych przygód wystarczy tak niewiele, piękny w swym klasycznym wykonaniu teatrzyk drewniany, moc wyobraźni i pacynka, która pozwoli stworzyć naszym dzieciom niezwykłe wydarzenie. Pozwólmy maluchom realizować marzenia i pragnienia do bycia kimś innym, kimś magicznym. Ofiarujmy im szansę do naśladownictwa i popuszczania wodzy wyobraźni poprzez zabawę w teatrzyk. Wcielenie się w postać ulubionego bohatera z bajki to niezapomniane przeżycie pełne emocji i podekscytowania.

Kilka ciekawych sposobów na domowy teatrzyk:

1. Teatrzyk cieni - to zdecydowanie magiczna forma zabawy, która pobudza wyobraźnię wszystkich uczestników tych niesamowitych przygód. Dzięki różnym tłom dzieci mogą w dowolnym momencie zmieniać akcję swoich bohaterów, przenosząc ich w różne interesujące miejsca (metropolia, miejskie przedmieście, las itp.).

2. Teatrzyk z pacynkami (teatrzyk paluszkowy) - najlepszy do tego rodzaju zabawy zdecydowanie jest teatrzyk stolikowy, który można ustawić w dowolnie wybranym miejscu. Dołączone w zestawach piękne pacynki zapewnią dzieciom zorganizowanie wyjątkowego spektaklu, przepełnionego radością i ogromnym zainteresowaniem wszystkich uczestników przedstawienia.

 3. Teatrzyk magnetyczny - jest to bardzo ciekawa, wzbudzająca zainteresowanie wśród dzieci forma teatrzyku dla dzieci. Za pomocą dołączonych do teatrzyku kijków z magnetycznymi końcówkami, dzieci z łatwością poruszają postaciami na scenie. Cała sceneria zapewnia dużą dawkę humoru i inwencji twórczej naszych maluchów.

4. Teatrzyk drewniany - najlepszy do zabawy w teatrzyk, w którym to żywi aktorzy są głównymi bohaterami spektaklu. Odgrywanie ról umożliwia dzieciom wcielenie się w ulubione postacie z bajek i opowieści. Całe przedstawienie gwarantuje wyśmienitą zabawę, począwszy od angażujących przygotowań strojów i akcesoriów niezbędnych do przedstawienia, kończąc na ekscytującym wypowiadaniu przez aktorów swoich kwestii. Teatrzyki dla dzieci z odgrywaniem ról przez dzieci czy też opiekunów to niesamowita forma spędzania wspólnie  wolnego czasu zarówno w domu, jak i w przedszkolu.

Nie pozostaje nam nic innego jak rozpocząć przedstawienie. Udanej zabawy!
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-05
Great order
2023-12-18
bardzo szybka realizacja zamówienia, wszystko OK, dziękuję!
pixel