Wyprawka szkolna

2016-08-10
Wyprawka szkolnaKolejny rok szkolny za pasem, a co za tym idzie ? czas na nową wyprawkę. Praktyczne, a jednocześnie atrakcyjne przybory szkolne dają dzieciom nie tylko radość z ich korzystania, ale i zachęcają do silniejszego zaangażowania się w naukę. Gromadzenie nowego zaopatrzenia jest także idealną okazją do nawiązania bliższego kontaktu z dzieckiem i poznania jego zainteresowań.

Punkt pierwszy ? tornister najwyższych lotów

Plecak jest pierwszym elementem, który rzuca się w oczy widząc dziecko podążające na zajęcia, powinien być więc widoczny z daleka, ale niezbyt obszerny. Ergonomiczny kształt i odpowiednie usztywnienie pomogą zapanować nad prawidłową postawą dziecka i odciążą kręgosłup. Tornister składający się z kilku przegród doskonale oddzieli podręczniki od drugiego śniadania i zamiennego obuwia. Faktura i motyw przewodni powinien zostać wybrany przez dziecko, i nawiązywać do jego obecnych zainteresowań. Najbezpieczniejszą opcją w przypadku prezentu niespodzianki jest klasyczny wzór w paski w odpowiedniej kolorystyce (odcienie niebieskiego dla chłopczyka i różu dla dziewczynki).

Niezbędne wyposażenie szkolne

W zależności od wieku dziecka, wyprawka szkolna może się od siebie różnić. Stałe elementy, na które warto postawić podczas wyprawki to piórnik, długopisy, ołówki i kredki. Praktycznym rozwiązaniem jest kupno gotowego piórnika, bogatego we wszystkie niezbędne akcesoria. W razie konieczności poszerzenia zbioru, można dokupić wymagane elementy w późniejszym okresie. Odrębną grupą przyborów są farby, bloki, kolorowy papier, klej i nożyczki ? czyli narzędzia wykorzystywane podczas zajęć plastycznych. Warto zaznaczyć, że zeszyty i notatniki odgrywają kluczową rolę w rozwoju umysłowym dziecka, dlatego powinny być to przybory bezpośrednio wybrane przez ucznia. Ulubiony motyw, postać lub kolor zachęcą dziecko do sięgania po zeszyt i większej staranności w jego prowadzeniu.

Organizacja biurka

Ostatnim elementem wyprawki szkolnej jest codzienne miejsce nauki dziecka. Wydzielona i odpowiednio zagospodarowana przestrzeń ułatwi pracę i umożliwi zachowanie proporcji pomiędzy czasem przeznaczonym na naukę i zabawę. Biurko powinno być duże, lecz czyste i zorganizowane. Przybornik pozwoli na łatwy dostęp do najpotrzebniejszych narzędzi, a podkładka na biurko zabezpieczy mebel przed jego nadmierną eksploatacją. W organizacji nauki bardzo pomocne są kalendarze i małe notesy z możliwością notowania najważniejszych terminów i ustalania priorytetów. Na biurku zawsze powinien znajdować się aktualny rozkład zajęć w tygodniu, zwłaszcza, jeśli dziecko uczestniczy w zajęciach dodatkowych.

Niezależnie od wybranych elementów wyprawki szkolnej, to nastawianie i atmosfera w domu wpływają w największym stopniu na podejście i chęci dziecka do nauki. Akcesoria ułatwiające pracę mogą jedynie pobudzić kreatywność i pomóc zaakceptować zmieniające się otoczenie, oraz uzyskać aprobatę wśród rówieśników. Rodzice powinni starać się maksymalnie ułatwić proces rozwoju swojej pociesze, pozwalając jej na podejmowanie niewielkich decyzji, chociażby wyboru własnej wyprawki szkolnej.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 242 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-20
Super
2023-12-01
Ok
pixel