Sznurowanie butów i przeplatanie
2016-06-03
Samodzielny maluch to nie tylko duma rodziców. Dziecko, które radzi sobie z codziennymi czynnościami i nie musi prosić o pomoc dorosłych, jest pewne siebie i chętnie podejmuje kolejne wyzwania. Milowy krok do samodzielności to? umiejętność wiązania butów.
Przeciętny kilkulatek nosi buty na rzepy, bo tak wygodniej, szybciej i łatwiej. Na naukę wiązania trzeba poświęcić czas, a przecież ciągle go nie mamy. I tak maluch rośnie i gdy zdarza się, że zakłada buty sznurowane, w obsłudze wyręczają go opiekunowie: mama, babcia, pani w przedszkolu. Czy poradziłby sobie sam? Tak. Czy to wymaga ćwiczeń? Tak. Czy ćwiczenia są nudne? Z odpowiednimi pomocami ani trochę!
To jasne, że dwulatek wiązaniu sznurowadeł nie podoła, ale starszy przedszkolak nie tylko jest gotów, żeby tę umiejętność opanować, ale z osiągniętego sukcesu będzie bardzo dumny. Kiedy więc zacząć naukę? Najlepszy wiek to trzy ? cztery lata. Jeśli będziemy za długo zwlekać, zachęcić do ćwiczeń będzie coraz trudniej.
Jak nauczyć dziecko sznurowania butów?
Kluczem do sukcesu jest odpowiednia motywacja. Maluchy bardzo uważnie obserwują rodziców, dziadków, starszych kolegów. Chcą być tacy jak oni, chcą być duzi, a duży człowiek wiąże buty samodzielnie. Gdy pojawi się TEN moment, warto dziecku podsunąć odpowiednią zabawkę, a zmotywowane będzie ćwiczyć aż do osiągnięcia sukcesu. Kilkulatek chcący zdobyć jakąś umiejętność wykorzysta każdą okazję do treningu, nikogo nie powinny więc zdziwić ani powiązane ze sobą przeróżnymi technikami buty od różnych par, ani zaplecione sznurki od ubrań. Najłatwiej i najwygodniej będzie jednak uczyć się na zaprojektowanych do tego celu pomocach.Nauka przez zabawę
Kilkulatki najefektywniej uczą się ?przy okazji?. Dlatego do opanowania umiejętności sznurowania dobrze jest podsunąć mu atrakcyjne zabawki. Jakie?Zbyt trudne zadanie szybko zniechęca. Zaczynamy więc od rzeczy prostszych i oswojenia ze sznurkiem. Zabawna myszka i ser z wielkimi dziurami albo jabłko z robaczkiem gwarantują sukces. Dziurki są duże, a usztywnienie na końcu sznurka pozwala przekładać go bez trudu przez kolejne otwory. Gdy maluch radzi sobie z tym wyzwaniem, skalę trudności można zwiększać ? zmniejszając dziurki. W zabawnych drewnianych bucikach sznurowadła można przewlekać przez dziury, dziurki i pętelki. Wybór bucików jest duży ? trampki i tenisówki w przeróżnych kolorach szybko się nie znudzą.
Za pomocą sznurka można też łączyć ze sobą różne elementy i w ten sposób tworzyć zupełnie nowe zabawki. Ubranie misia, połączenie ze sobą poszczególnych części ciała klauna czy ?zszycie? ścian domku powinno spodobać się każdemu przedszkolakowi.
Przeplatanie kolorowych sznureczków przez dziurki w określonej kolejności jest jak wyszywanie. ?Wyszyć? można więc wzór na skrzydłach motyla albo grzywę lwa. Bardziej skomplikowane będzie wyszywanie połączone z ozdabianiem koralikami. Nawlekanie drobnych elementów wymaga skupienia, cierpliwości i bardzo dużej precyzji. Koraliki do nawlekania lubią szczególnie dziewczynki ? w ten sposób mogą stworzyć oryginalną biżuterię dla siebie albo dla mamy. Chłopcy prawdopodobnie chętniej wybiorą do nawlekania klocki w kształcie pojazdów lub zwierząt. Do nawlekania można użyć też kostek z literami alfabetu ? być może na początku nawlekane będą w przypadkowej kolejności, z czasem dzieci zaczną układać z nich całe wyrazy i zdania. To świetna rozwijająca zabawa.
Czego uczy nawlekanie
Przekładanie sznurka przez dziurki, tworzenie określonych wzorów, w końcu wiązanie supełków i kokardek przydaje się przy codziennej samoobsłudze. Zawiązać trzeba czasem i buty, i sznureczek w pasie spodni. Umiejętność zrobienia tego samodzielnie daje maluchowi niezależność i poczucie mocy. Przecież to trudna rzecz, a jednak się udaje!Przeplatanie, nawlekanie, wiązanie to też rozwój zdolności manualnych ? wszystko, co robi małe dziecko za pomocą dłoni pomaga mu rozwijać małą motorykę i w przyszłości przełoży się na umiejętność właściwego trzymania ołówka i piękne, równe pismo.
Pokaż więcej wpisów z
Czerwiec 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi