Ruch to zdrowie - zabawy dla dzieci

2018-08-01
Ruch to zdrowie - zabawy dla dzieciKto nie lubi gier i zabaw w plenerze? Okres wakacyjny to wspaniała okazja, by poskromić wszelką nudę oryginalnymi pomysłami na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ciągle dbamy i stawiamy na rozwój umysłowy naszych dzieci już od pierwszych miesięcy ich życia. Podkreślamy ważność edukacji przez zabawę i konieczność ciągłej pracy nad rozwojem intelektualnym naszych dzieci, zapominając, że w tym okresie rozwój fizyczny pełni równie istotną funkcję. Jakie korzyści niesie za sobą uczestnictwo naszych maluchów w aktywnych zabawach ruchowych? Czy wysiłek fizyczny jest tak ważny w życiu naszych dzieci?

Rola aktywności fizycznej małych dzieci

Wysiłek fizyczny to główny aktywizator rozwoju psychosomatycznego organizmu człowieka. Zarówno całkowity brak bądź znaczne ograniczenie aktywności fizycznej, jak i jej nadmiar w życiu codziennym może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. 

Zalety aktywności fizycznej małych dzieci:

 • rozwija zdolności motoryczne,
 • rozwija umiejętności ruchowe,
 • hartuje ciało, uodparniając organizm na rożnego rodzaju bodźce fizyczne i psychiczne,
 • kształtuje prawidłową postawę,
 • kształtuje i usprawnia układ ruchowy, krążenia, oddechowy, nerwowy, wegetatywny i dokrewny,
 • aktywizuje rozwój ośrodków ruchowych w mózgu,
 • usprawnia koordynację ruchową,
 • wyrabia kondycję,
 • kształtuje prawidłowe nawyki i zdrowy tryb życia,
 • kształtuje postawy społeczne (współzawodnictwo, praca w zespole, współdziałanie),
 • kreuje pozytywną świadomość ciała.
 • stanowi istotny czynnik w walce z wieloma schorzeniami (otyłość, zaburzenia układu ruchu, astma oskrzelowa, mózgowe porażenia dziecięce itp.).

Propozycje ciekawych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu

Zabawy ruchowe dla dziewczynek: 

 • Skakanka - właściwie do tej zabawy nie trzeba namawiać żadnej zwinnej dziewczynki. Zaletą skakanki jest możliwość samodzielnej zabawy. Nie zawsze przecież nasze dzieci mają możliwość zabawy w grupie. Ta forma rozrywki przynosi wiele satysfakcji i radości naszym pociechom, doskonale przy tym wpływając na rozwój umiejętności fizycznych małych organizmów. 
 • Guma do skakania - tej propozycji nie trzeba przedstawiać. Znana od pokoleń. W czasie przerwy lekcyjnej, na podwórku, w mieście, na wsi. Guma do skakania była obecna w życiu każdej małej damy. Poręczna, łatwa do przechowywania i służąca przez wiele lat swoim właścicielom. Warto zarazić swoje maluchy do, choć z pozoru prostej to jakże wciągającej zabawy w grupie. 
 • Kolorowa wstążka gimnastyczna - podstawowe narzędzie pracy każdej małej baletnicy. Pobudza wyobraźnię nie tylko tancerki, ale i wszystkich widzów. Piękne figury, lekkość i kreowanie niesamowitych kształtów za pomocą kolorowej wstążki gimnastycznej to magiczny, aktywny czas spędzony na świeżym powietrzu

Propozycje zabaw ruchowych dla dzieci:

 • Paletki na rzepy - idealna forma aktywnej rozrywki na plaży dla dwóch osób. Uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Zajmują mało miejsca, skutecznie umilając czas spędzony na świeżym powietrzu .
 • Kreda w wiaderku - wystarczy trochę wolnej przestrzeni i wyobraźnia najmłodszych, aby szare, ponure chodniki zamieniły się w piękny, kolorowy płac zabaw. Tutaj nie ma ograniczeń i zakazów, a zabawa odbywa się w radosnej atmosferze.
 • Frisbee - inaczej latający krążek, to świetna zabawa dla całej rodziny. Nie może zabraknąć go podczas pobytu na plaży czy w ogrodzie. Zasady zabawy są niezwykle proste i zrozumiałe już dla najmłodszych uczestników gry.
 • Trampolina - kiedyś dostępna dla dzieci tylko okazjonalnie dziś stały, nieodzowny element wystroju niejednego ogrodu czy działki. 
Uwaga: Zadbajmy o bezpieczną, solidnie wykonaną trampolinę najwyższej jakości, a wówczas możemy być pewni, że posłuży naszym dzieciom do wspaniałej ale przede wszystkim bezpiecznej zabawy przez długie lata. 

 • Drewniany rowerek biegowy - posiadaczem pięknie wykonanego rowerka biegowego jest prawie każdy maluch po ukończeniu drugiego roku życia. Ten jednoślad jest niezwykle łatwy w użyciu, przez co każde dziecko bez trudu opanuje umiejętność odpychania się. Nauka utrzymania równowagi to główna zaleta korzystania z tej formy aktywności przez maluchów. Rowerek biegowy to absolutny must have każdej wycieczki plenerowej.

To tylko niewielka ilość propozycji zabaw na świeżym powietrzu. Rynek zabawek oferuje nam dostęp do szeregu bezpiecznych i ciekawych zręcznościowych gier dla dzieci. Wykorzystajmy czas pięknej pogody na rozwój aktywności fizycznej naszych maluchów już od pierwszych lat ich życia. Zarażajmy dzieci pasją do sportu i zdrowego stylu życia, sami czerpiąc z aktywności jak najwięcej. Możemy być pewni, że aktywność ruchowa znacząco wpłynie na funkcjonowanie całej rodziny, a do tego przyniesie ogrom radości i wzrost poziomu endorfin w każdym z nas. Rowery i paletki w dłoń! Udanej zabawy.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
Zamówienie doszło szybko, wszystko ładnie zapakowane. Dziękuję:)
2023-08-21
Dobry kontakt ze sklepem. Szybka dostawa. Produkt zgodny z opisem. Tylko dlaczego korespondencja posprzedażowa w języku angielskim?
pixel