Rozwiń talenty dziecka! Jakie zabawki muzyczne wybrać?

2020-04-07
Rozwiń talenty dziecka! Jakie zabawki muzyczne wybrać?Inteligencja muzyczna pojawia się u dzieci najwcześniej. Reagują na dźwięki, machają rączkami i nóżkami, potem tańczą, tupią, aż w końcu same je tworzą. Każdy ma jednak inne upodobania i talenty – jedno dziecko woli w coś stukać, inne szarpać struny, a jeszcze inne dmuchać. Jakie zabawki będą najbardziej odpowiednie, by ćwiczyć i rozwijać dziecięce predyspozycje?

Zabawki muzyczne dla najmłodszych

W pierwszych miesiącach życia najlepsze będą zabawki, które poza dźwiękiem, stymulują także inne zmysły. Dziecko poznaje wtedy świat, wszystko jest nowe, nie może być więc bardzo intensywne, w przypadku grzechotek i instrumentów – za głośne. W rolach pierwszych zabawek muzycznych dla niemowlaka świetnie sprawdzają się gryzaki wydające dźwięki lub grzechotki. Ważne, by odgłosy były stłumione, nie straszyły dziecka, kiedy się pojawiają. Przykładem jest przyjemna dla ucha grzechotka Tukan. Maluch zaciekawiony dobiegającym odgłosem, na pewno będzie skory do zabawy i uczenia się, co zrobić, aby zabawka „odezwała się”, jak efektywnie nią potrząsać. Świetnie, jeżeli zdecydujemy się na zabawki wydające dźwięki naturalne, obecne w przyrodzie lub życiu codziennym. Wtedy powoli zapoznajemy malucha z otoczeniem.
Grzechotka Tukan Tropikalny raj Skip Hop

Cymbałki dla dzieci

Kiedy niemowlak staje się coraz starszy, zaczyna rozróżniać dźwięki nawet podobne do siebie. Zauważymy to po jego różnych reakcjach na brzmienie, chociażby poszczególnych klawiszy cymbałek. Początkowo dziecko będzie traktować je jak coś, w co się uderza i rozlega się specyficzny metaliczny brzdęk. Jednak z czasem zacznie częściej stukać w ten element, który najbardziej przypadnie mu do gustu. Dlatego też cymbałki dla dzieci są zazwyczaj kolorowe – by ułatwić znalezienie różnicy. Dziś na rynku mamy wiele bardzo zachęcających (dla maluchów) wersji tego instrumentu. Chociażby nasz sklep z zabawkami proponuje cymbałki w kształcie zwierzaków czy klasyczne tęczowe modele. W związku z tym, że wydają one realistyczne odgłosy, które wraz z rozwojem inteligencji muzycznej i poznawaniem dźwięków, dziecko będzie umieć nazwać i zacznie tworzyć melodie, nie jest to rzecz, którą szybko się nudzi. Nawet jeżeli zostają odłożone na półkę, z doświadczenia wiemy, że po miesiącu czy dwóch dzieci ponownie chcą w nie uderzać i przypominają sobie, ile frajdy to za sobą niesie.
Ksylofon dla dzieci Muzyka Ettore Trudi

Bębenki dla dzieci

Pierwszy bębenek dziecko zazwyczaj robi sobie samodzielnie z drewnianej lub plastikowej zabawki, która ma równą powierzchnię. Zaczyna w nią uderzać rączką, ciesząc się przy tym z wydobytego głuchego odgłosu. Nie jest to raczej zachowanie pożądane przez rodziców, bo siła może pewnego razu wymknąć się spod kontroli i maluch po prostu uderzy się zbyt mocno. Podsuwajmy dzieciom bębenki dostosowane do ich wieku. Początkowo oczywiście bez pałeczek. Pokazujmy, jak działa i jak różne dźwięki możemy uzyskać, stukając w niego jednym paluszkiem a całą dłonią, jak inaczej brzmi on uderzony na środku a z brzegu. Zazwyczaj po 3 roku życia możemy wprowadzić ciekawsze modele – z pałeczkami, obrotowe, zawieszane na szyi. Jeżeli dziecko ma talent i zamiłowanie do bębnów, świetną, zachęcającą do ćwiczeń opcją jest zakup zabawki, która imituje instrument prawdziwego dobosza. Marzenia o zasileniu szeregów profesjonalnej orkiestry mogą się przecież spełnić. Dlatego taki bęben z biało-czerwonymi trójkątami to bardzo interesująca opcja dla małego muzyka. Wygląda jak miniaturka prawdziwego, a drewniane pałeczki pozwalają na uzyskanie wyraźnego dźwięku.
Bęben, z biało-czerwonymi trójątami

Rozwijanie różnych talentów – daj dziecku wybór

Jeżeli dziecko przejawia zainteresowanie różnymi instrumentami, nie może utrzymać dłuższego zainteresowania na jednym, potraktuj to jako zaletę. Oznacza to, że rozwija się na wielu płaszczyznach. Na sprecyzowanie swoich upodobań jeszcze przyjdzie czas. Kup zestaw instrumentów muzycznych, spośród których będzie mogło wybierać, na co w danej chwili ma ochotę. Oczywiście zwracaj uwagę na zawartość i wiek, od którego jest rekomendowany. Przykładowo zestaw instrumentów Tidlo jest dedykowany dla dzieci powyżej 3. r.ż., bo zawiera elementy niewielkie. Warto, by znalazły się w nim sprzęty, które brzmią inaczej i w różny sposób ten dźwięk się wydobywa. Marakasy wypełnione kulkami to grzechotka do potrząsania, wydająca nierównomierne odgłosy. Tamburyn brzmi całkiem inaczej – metalicznie, hałaśliwie. Kastaniety wydają stukot idealny do nadawania rytmu zabawie. Brzmienie trójkąta jest długie, ale cichnące z czasem. Oczywiście zestawy mogą być różne, w tym także nasz sklep z zabawkami oferuje co najmniej kilka rodzajów. Ale każdy z nich daje wiele opcji do zabawy w większym gronie i szukania swojego ulubionego instrumentu lub dźwięku.

Czerwone instrumenty muzyczne dla dziecka Tidlo

Gitary dla dzieci

Gitary dla dzieci świetnie ćwiczą nie tylko muzykalność, ale także pracę rączek. Jeżeli dziecko ma zamiłowanie do instrumentów strunowych szarpanych, podpatruje grających rodziców czy wujka, kupmy mu jego własną. Niech akompaniuje profesjonalnej grze i uczy się rytmu i akordów. Nie jest to instrument dla najmłodszych, wymaga bowiem nieco koordynacji, by gitarę utrzymać w równowadze i koordynować różną pracę dwóch rąk – jedna szarpie struny, druga naciska akordy. Na pewno zachęcająca jest czerwona gitara, zielona lub kolorowa – dzieci lubią rzeczy, które ładnie wyglądają. Z czasem można iść dalej – gitara elektryczna dla dziecka! Dzięki takim zabawkom maluch nie tylko rozwija swój talent, ale także niesamowicie ćwiczy zwinność paluszków. Pamiętajmy, że instrumenty strunowe to także na przykład skrzypce. Dajmy dziecku możliwość chwycenia za smyczek, być może okaże się, że mamy w domu przyszłego skrzypka lub kontrabasistę.


Dzieci potrzebują różnych bodźców, lubią próbować nowych rzeczy, a potem wracać do tego, czym bawiły się kilka miesięcy temu. Tak właśnie jest z instrumentami, z których nie tak szybko się wyrasta. Wraz z wiekiem dziecka, brzmią one inaczej, bo maluch używa różnego natężenia siły, nowych technik gry. Otaczajmy więc dzieci różnymi zabawkami muzycznymi, dopóki nie wykażą jednoznacznych preferencji i chęci do profesjonalnej nauki gry na danym instrumencie.

Gitara, czerwonaPokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-18
bardzo szybka realizacja zamówienia, wszystko OK, dziękuję!
2023-12-01
Ok
pixel