Podróże - czym zająć dziecko w trakcie jazdy?

2017-04-27
Podróże - czym zająć dziecko w trakcie jazdy? W drodze na wakacje czy w odwiedziny do rodziny czas bardzo dłuży się naszym pociechom. Jak znaleźć dla nich zajęcie? Starszaki zajmą się sobą, czytając lub grając na tablecie, jednak warto unikać takiej formy rozrywki, jeśli jest to możliwe – istnieje przecież wiele innych zajęć! O wiele więcej niż bajki na tablecie. Młodsze z kolei niemal nieustannie wymagają naszej uwagi, szybko się nudzą i potrzebują nowych wrażeń. Przedstawiamy propozycje gier i zabawek, odpowiadając na pytanie, czym zająć dziecko w trakcie jazdy, by podróż minęła przyjemnie i spokojnie.

Jakie zabawki w podróż wybrać

Pociągiem, autem, autobusem czy samolotem – zawsze za mało miejsca, zwykle nie da się też wstać i pobiegać, co dzieci tak bardzo kochają. W dodatku środek lokomocji przechyla się, co powoduje, że gra dla maluszków rozsypie się, a poszczególne części mogą się wtedy zgubić. Jeśli podróżujemy środkiem zbiorowej komunikacji, równie ważne staje się także to, by zabawka nie hałasowała.

Poniżej przedstawiamy nasze propozycje zabawek oraz gier, które zajmą dzieci w podróży, umożliwiając rodzicom chwilę spokoju, a maluszkom podróż w dobrej zabawie.
  • Magnetyczne gry i zabawy
Eliminują problem pogubienia części. Magnetyczne gry zapewniają zabawę bez obaw, że to co ułożyliśmy rozsypie nam się lub przesunie podczas jazdy. My polecamy między innymi magnetyczną układankę w walizce czy też Tic Tac Toe, czyli magnetyczne kółko i krzyżyk. Dla fanów gry w statki również znajdzie się rozrywka w podróży (sprawdź Statki – magnetyczną wersję gry znanej wszystkim na całym świecie).
  • Zabawki wspomagające rozwój dziecka
Mówi się, że mama wszędzie znajdzie okazję do rozwoju jej dziecka. Również w podróży można zajmować dziecko zabawkami, które pozytywnie wpłyną na rozwijanie zmysłów maluszka. Optyczne zabawki świetnie kształtują wzrok, bawiąc i angażując. Są to między innymi kalejdoskopy czy oktaskopy.
  • Układanki kieszonkowe
Dzieci lubią układać. Z pozoru wydawać się może, że nic nie zastąpi w podróży drewnianych klocków, którymi maluszek nieustannie bawił się na podłodze w domu. Jak się jednak okazuje, producenci zabawek znaleźli rozwiązanie tego problemu, proponując układanki kieszonkowe. Układanki kieszonkowe to drewniane klocki, połączone ze sobą pozwalają na ułożenie różnych kształtów, przy czym nie rozsypią się przy pierwszym hamowaniu w samochodzie czy szturchnięciu w pociągu.

Jak wiemy, warto wybierać zabawki drewniane – drewno jest dla dzieci bezpieczne i nie ma szkodliwych substancji, które często występują w tworzywie sztucznym.

Gry w podróży dla starszaków

Propozycje gier, którymi możemy zająć nasze starsze dziecko w podróży. Czasem tablet nie musi być jedynym rozwiązaniem. Warto użyć tradycyjnych gier i zabaw, które bez użycia elektroniki poruszą wyobraźnię naszego maluszka.

Może to być między innymi kruk – zręcznościowa gra, która polega na tym, że przymocowanego na sznurku kruka należy umieścić w gnieździe. Może to być też znana nam wszystkich kieszonkowa wersja pinballa. Miniaturowy pinball wciąga i daje wiele radości każdemu – nie tylko dziecku.

Wśród karcianych gier znajdziemy między innymi takie pozycje, jak:

1.       Grymasy – zapamiętywanie i odwzorowywanie min znajdujących się na kartach. Zabawa świetnie ćwiczy koncentracje i odkrywa w dzieciach nowe pokłady aktorskich zdolności. Tu nikt nie powie: nie rób min!

2.       Podróżujące Rodziny Janod – jak wszystkie zabawki francuskiej firmy, gra posiada piękny design. Sama idea polega na zebraniu rodziny. Gra jest dość prosta, a przy tym nieustannie ciekawa. Sama estetyka kart sprawia, że nawet dorosłym chce się grać!

Zabawy i gry słowne w podróży

Czas na zabawę, która angażuje wszystkich – nie tylko dzieci, ale również rodziców. Chyba wszyscy znamy popularne gry w opowiadanie o tym, co widzimy za oknem? Dzieci mówią „widzę coś czerwonego, okrągłego…”, a reszta zgaduje, jaki przedmiot maluch dostrzega.

Jeśli wszystkie znane gry słowne zostały przez nas przetestowane, warto zwrócić się do gotowych pomysłów od producentów gier i zabaw. Na przykład ciekawa opowieść, gdzie na podstawie kart, gracze wymyślają jak najciekawsze historyjki.

Czasem dobrze sprawdza się też czytanie bajki naszym dzieciom. Kiedy tata prowadzi, mama może zająć się opowiadaniem historii. Istnieje prawdopodobieństwo, że dzieci w trakcie słuchania zasną, co z pewnością oszczędzi wielu problemów. Wszyscy dobrze wiemy, że podróż mija przyjemnie, gdy się śpi, nie tylko dzieciom.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-20
Super
2023-11-27
Super szybka wysyłka, zabawka świetna Dziękuję bardzo:)
pixel