Pętle motoryczne i labirynty. Jaką pełnią funkcję?

2016-09-09
Pętle motoryczne i labirynty. Jaką pełnią funkcję?Dziecięce rączki wymagają ćwiczeń. To, co wydaje się nam zabawą, jest w gruncie rzeczy zdobywaniem ważnych umiejętności. Czy wiesz, że nauka pisania rozpoczyna się na długo przed tym, gdy dziecko weźmie kredkę do ręki? Najpierw powinniśmy skupiać się na rozwoju sprawności psychoruchowej, motoryki dużej, jak i małej. Temu służą m.in. labirynty i pętle.

Znaczenie zabawek edukacyjnych: labiryntów i pętli


Zabawki tego typu przede wszystkim ćwiczą paluszki. Dziecko chwyta elementy i przesuwa je. Musi przy tym skoncentrować się, pomyśleć przestrzennie i skoordynować pracę na linii oko - ręka (koordynacja wzrokowo-ruchowa). Można więc powiedzieć, że labirynty i pętle są zabawkami geometrycznymi i świetnie rozwijają zdolności techniczne maluchów. Zabawa staje się pewnego rodzaju treningiem technicznym. Wymaga ona czasu, cierpliwości i skupienia, żeby dopasować wszystkie elementy. Potrzeba zręczności i precyzji. Tym samym, takie pozornie zwykłe przekładanie kulek łączy w sobie wiele funkcji.
Labirynty i pętle są świetnymi zabawkami edukacyjnymi, przeznaczonymi dla dzieci od pierwszego roku życia. Niezastąpiony element w kącikach zabaw i w salach dydaktycznych.

Wśród pętli i labiryntów


Znajdziemy je w wielu miejscach z kącikami zabaw dla maluchów (np. w przychodniach zdrowia czy w kawiarniach) oraz w wielu domach. Dość często zdarza się, że nie wiemy, jaką te zabawki noszą nazwę. Takie "kulki do przekładania na drucikach" i elementy przesuwane z pętli na pętlę są dostępne w wielu rodzajach:
  • Pętla motoryczna - najczęściej drewniana, co zapewnia dużą stabilność i trwałość. Zachwyca wielością barw, układów i dodatków. Dostępna w różnych wielkościach. Niektóre pętle mają niestandardowe rozwiązania, np. pętla motoryczna Statek piracki. Tutaj oprócz kolorowych kulek na drucikach znajdziemy również wielobarwne zwierzęta. Przekładane są one przez żagiel i kadłub, a więc tam, gdzie jest zatopiony statek piratów.

  • Drewniana kostka edukacyjna - łączy w sobie kilka zadań, a na każdej ściance kostki czeka na dziecko inna zabawa, m.in. pętle motoryczne. Są to więc standardowe pętle, ale w innej formie i w towarzystwie większej ilości funkcji. W zależności od układu kostki maluch może przesuwać elementy po labiryncie lub przekładać kuleczki w pętli motorycznej umieszczanej na szczycie kostki.
  • Drewniany labirynt - w większości przypadków polega na dopasowywaniu kuleczek, znajdujących się w labiryncie, do swoich kryjówek. W jaki sposób można tego dokonać? Dwojako - manewrując ręcznie planszą, bądź za pomocą długopisu z magnesem, który jest przymocowany sznurkiem. Zabawka powinna być bezpiecznie skonstruowana, a więc tak, aby kulka nie mogła wypaść czy zostać wydostana przez dziecko na zewnątrz.
  • Mini gra Labirynty Djeco - wersja dla dzieci powyżej 6 roku życia, którą można wszędzie ze sobą zabrać, np. w podróż. Łamigłówki do rozwiązywania, polegające na poszukiwaniu wyjścia z labiryntu. Labirynty mają postać drukowaną, do kart z obrazkami dołączono ołówek. 
Na szczególną uwagę zasługuje również zabawka motoryczna, a nawet określana "centrum zabaw" - Przygody na szczycie drzewa Manhattan Toy. Zabawka jest rzeczywiście w formie drzewa, które w swojej koronie zawiera przeróżne zadania i funkcje. Znajdziemy tu zarówno labirynty, jak i pętle motoryczne.

Labirynt i pętla motoryczna łączą w sobie niebanalny design i ciekawe rozwiązania. Są przy tym edukacyjne, stymulują rozwój, rozwijają dziecięcą wyobraźnię i sprawność psychoruchową. Będą więc wartościowym prezentem dla dziecka.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
Zamówienie doszło szybko, wszystko ładnie zapakowane. Dziękuję:)
2023-08-21
Dobry kontakt ze sklepem. Szybka dostawa. Produkt zgodny z opisem. Tylko dlaczego korespondencja posprzedażowa w języku angielskim?
pixel