Liczydła - niezastąpione w matematyce

2017-03-02
Liczydła - niezastąpione w matematyceNauka matematyki wcale nie musi być trudna! Wystarczy od wczesnych lat zachęcić dzieci do nauki, wybierając interesujące pomoce naukowe. Liczydła pozostają najpopularniejszym narzędziem dydaktycznym stosowanym w przedszkolu i szkole. Dzięki nim młody adept matematyki pozna podstawowe operacje na liczbach oraz rozwiąże zadanie domowe. W niniejszym wpisie przyjrzymy się jakie cechy wyróżniają liczydła dla dzieci na tle pozostałych pomocy naukowych.

Poznaj od podstaw operacje matematyczne

Zasada działania liczydła jest prosta i każdemu dobrze znana. Aby wykonać jedno z dwóch najpopularniejszych działań – dodawania lub odejmowania, wystarczy przesunąć palcem koralik w określoną stronę. Własnoręczne przesuwanie koralików pozwala dziecku zrozumieć istotę i mechanizm działań matematycznych. Wszystkie operacje  są w pełni namacalne i dobrze widoczne dla młodego ucznia. Liczydła dla dzieci w przeciwieństwie do kalkulatorów uczą logicznego i nieszablonowego myślenia. Aby otrzymać wynik dziecko musi samodzielnie przeprowadzić wszystkie etapy liczenia.

Liczydła – najpopularniejsze rodzaje

Liczydło przede wszystkim należy dobrać w zależności od wieku i stopnia zaawansowania dziecka. Proste, pełne kolorów liczydła drewniane w zupełności wystarczą najmłodszym uczniom matematyki. Niewielka ilość koralików pozwala na sprawną naukę dodawania i odejmowania, a bajkowy desing zabawki umili edukację. Liczydło „Ptaszki” marki Bajo to propozycja dla dzieci wieku od 2 lat.  Koraliki w kształcie kolorowych ptaszków zachęcą każdego szkraba do edukacyjnej zabawy. Dzieciom rozpoczynającym naukę w zerówce lub szkole podstawowej, warto wybrać nieco bardziej zaawansowane liczydła. Liczydło trójkąt marki Small Foot zainteresuje wszystkich uczniów w wieku powyżej pięciu lat. W tylnej części liczydła znajduje się obrotowy wałek z cyframi i symbolami matematycznymi, dzięki którym można wykonywać bardziej zaawansowane działania. Interesującą pomoc oferuje również firma Plich za sprawą modelu o nazwie „Do liczenia i myślenia". Liczydło posiada trzy rzędy ruchomych elementów zawierających obrazki oraz znaki matematyczne, pozwalające na wykonywanie najróżniejszych obliczeń. Pozostałe 7 rzędów to klasyczne koraliki podzielone na dwie grupy – zielone i żółte. Niektórzy producenci idą o krok dalej oferując liczydła drewniane, które jednocześnie uczą matematyki oraz ćwiczą znajomość alfabetu. Liczydło i alfabet 4w1 marki Sevi to kompleksowa edukacja dla najmłodszych. Bajkowe grafiki oraz kolory umilą naukę, a także sprawią ją bardziej przyjazną.

Liczydła dla dzieci – inwestycja w wiedzę

Liczydła podobnie jak patyczki do liczenia pozwalają dziecku opanować liczenie w zakresie od 1 do 100. Największą zaletą opisywanych pomocy naukowych pozostaje prostota ich użytkowania, a także wysokie walory edukacyjne. Cechy te sprawiają, że liczydła do dziś pomagają dzieciom na pierwszych lekcjach matematyki.  Jeśli matematyka sprawia trudności, warto sięgnąć po jeden z wielu dostępnych modeli i sprawdzić na własne oczy, że świat liczb wcale nie musi być trudny.

Wszystkie liczydła w naszym sklepie
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
Polecane
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-05
Great order
2023-12-01
Ok
pixel