Edukacyjne zabawki drewniane

2015-09-17
Edukacyjne zabawki drewniane

Kiedy pojawiły się pierwsze zabawki? Już w starożytności tworzono pierwsze prymitywne zabawki, którymi bawiły się tamtejsze dzieci. Wówczas też powstały pierwsze regionalne zabawki wykonane z drewna cieszące lokalne maluchy. Pierwsze ślady drewnianych zabawek odkryto pod Biskupinem podczas prac wykopaliskowych. Początek istnienia zabawek drewnianych w naszej kulturze można datować od połowy XIX wieku, kiedy to w różnych regionach Polski zaczęły tworzyć się ośrodki zabawkarstwa ludowego. Dzięki zabawkom uczymy się poznawać świat, poznawać i zapamiętywać ich kształty, kolory, funkcje i zalety. Pozwalają nam na kreatywne myślenie, rozwój wyobraźni oraz logiczne myślenie, z nimi zabawa nie jest nudna i może trwać godzinami. Wytrzymałość materiału, jakim jest drewno pozwala na eksploatowanie zabawki latami przez kolejne pokolenia nie powodując jej trwałego zniszczenia.  

Drewniane zabawki dzięki swej prostocie nie tylko bawią, ale także uczą i rozwijają kreatywność i logiczne myślenie u dzieci. Edukacja poprzez zabawę jeszcze nigdy nie była tak fajna i prosta. Chcąc, aby dzieci rozwijały się prawidłowo można zaopatrzyć ich pokój w zabawki drewniane, które pomogą im w prawidłowym rozwoju psychicznym, emocjonalnym motorycznym i sensorycznym.    

Zabawki drewniane - zabawa i edukacja  

Drewniany zegar do nauki godzin

Każdy rodzic chce, aby zabawka, którą bawi się jego pociecha nie tylko bawiła i zajmowała czas malucha, ale także nauczyła go czynności, które będą przydatne w jego dalszym rozwoju. Poszukując takowych zabawek częstym wyborem są zabawki drewniane, które nie tylko w skuteczny sposób zajmują czas dziecka, ale także uczą go wielu nowych rzeczy. Prostota wykonania bez dodatkowych funkcji dźwiękowo-świetlnych nie podaje gotowych rozwiązań wykorzystania zabawki pozwalając tym samym na kreatywne wykorzystanie jej, rozwijając tym samym wyobraźnię najmłodszych.

Kolorowe liczydła, ciekawe układanki czy gry dla starszych dzieci pozwolą w rozwoju koncentracji, logicznego i kreatywnego myślenia. Poznawanie cyfr, liter czy nauka odróżniania kształtów i kolorów w ciekawy sposób przyczynią się do rozwoju intelektualnego. Korale do nawlekania, przewlekania, przebijanki i inne pozwolą rozwinąć zdolności manualne, a chodziki i pchacze przyczynią się do rozwoju dużej motoryki każdego malucha. Ucząc się chodzić, liczyć, rozpoznawać kształty dzieci mają także wspaniałą zabawę, dzięki ciekawym kształtom, ruchomym elementom i żywym kolorom. Bawiąc się można także się uczyć, poznawać świat, działanie poszczególnych elementów i przyrządów. Razem z maluchem usiądź i zacznij zabawę pełną edukacyjnych możliwości.        

Najpopularniejsze edukacyjne zabawki drewniane  

Kupując zabawkę dla swojego dziecka każdy rodzic kieruje się nie tylko jej funkcjonalnością i zaletami, jakie niesie zabawa wybranym modelem, ale również jej popularnością. Popularność zabawki świadczy o jej zainteresowaniu nie tylko ze strony rodziców, ale także ze strony samych dzieci. Jakie zatem zabawki są najpopularniejsze wśród małych odkrywców świata?    

Jednymi z nich są drewniane pchacze na kiju polskiego producenta marki Kłosek. Kolorowe zwierzaki z poręcznym kijem do pchania posiadają dodatkowo zamontowane na kołach gumowe łapki, dzięki którym w zabawny sposób klapią dając wrażenie, jakby nasz zwierzak naprawdę chodził. Zabawka ta doskonale sprawdza się podczas doskonalenia nabytej już umiejętności chodzenia. Równie popularnymi zabawkami dla dzieci są takżesortowanie kształtów i układanka drewniana różnorodne sortery kształtów i kolorów, które pozwalają na poznawanie figur i różnych barw ćwicząc tym samym pamięć i koncentrację. Wśród licznej oferty drewnianych zabawek znajdują się także jeździki pomagające w utrzymywaniu równowagi, zabawki do ciągania na sznureczku, zabawki ćwiczące zdolności manualne małych rączek jak śrubki, nakrętki i warsztaty małych majsterkowiczów, ale także liczydła, puzzle, układanki, zegary do nauki czasu, drewniane alfabety, liczby i wiele innych. Wszystkie te zabawki cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród dorosłych chcących dbać o prawidłowy rozwój psychiczny i intelektualny swojej pociechy, jak i samych dzieci.  

Niezniszczalną zabawką znaną od wieków pomogą w rozwoju wyobraźni są drewniane klocki dla dzieci. Początkowo maluchy mogą budować z nich proste wieże, a starsze dzieci budowle bardziej skomplikowane. Klocki były, są i będą zabawkami, które posiadają swoją tradycję i duszę. Jak widać wybór zabawek drewnianych dla dzieci w każdym wieku jest ogromny, a ich dobór zależy jedynie od rozwoju i wieku dziecka. 

Zabawki edukacyjne w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej    

Oferta edukacyjnych zabawek drewnianych przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym  jest bardzo szeroka.

Zabawkami doskonale sprawdzającymi się w edukacji przedszkolnej są różnego rodzaju układanki, pkasa drewniana zabawa w sklepuzzle, zabawki do nawlekania, skręcania, jak również drewniane akcesoria spożywcze, którymi może bawić się zarówno chłopiec, jak i dziewczynka. Zestawy z drewnianymi owocami i warzywami posiadające deseczkę oraz drewniany nóż do krojenia pomagają dzieciom w prawidłowym posługiwaniu się sztućcami w tym bezpiecznym użyciem noża oraz ćwiczą małe rączki poprzez ćwiczenia małej motoryki. Śrubki i nakrętki również ćwiczą zdolności manualne. Jeżeli natomiast chcecie, aby Wasze dziecko rozwijało zdolności zapamiętywania i logicznego myślenia doskonale sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju układanki zarówno te z uchwytami, jak i warstwowe. Poznawanie etapów jak rośnie drzewko, marchewka, czy powstaje kurka lub żabka nie tylko uczy zapamiętywania dopasowywania elementów, ale także przedstawia etapy zachodzące w przyrodzie. Jak widać wachlarz produktów zabawek edukacyjnych jest na tyle szeroki, że znajdzie zainteresowanie dzieci mniejszych i tych już większych.

Dzieci w wieku szkolnym wśród zabawek z drewna znajdą klasyczne i bardziej złożone liczydła pomocne przy pierwszych działaniach matematycznych. Podobną funkcję pełnią układanki obrazujące ułamki oraz tablice matematyczne.  W nauce czytania i pisania pomogą natomiast układanki z alfabetem, literki do nawlekania oraz tabliczki z polskim alfabetem z drewnianym długopisem do nauki pisania poszczególnych literek.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 241 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
Zamówienie doszło szybko, wszystko ładnie zapakowane. Dziękuję:)
2023-11-27
Super szybka wysyłka, zabawka świetna Dziękuję bardzo:)
pixel