Dlaczego niemowlę ma problemy z zasypianiem? Akcesoria, które pomogą mu zasnąć

2020-02-13
Dlaczego niemowlę ma problemy z zasypianiem? Akcesoria, które pomogą mu zasnąć

Przyczyn problemów z zasypianiem u niemowlaka może być naprawdę wiele. Niestety, dziecko nam o nich nie powie samo. Z czasem rodzice uczą się rozpoznawania, kiedy maluch jest głodny, a kiedy go coś boli. Jednak najważniejsze jest to, by nie zostawiać dziecka samego, a zlikwidować przyczynę wiercenia się i marudzenia. A to często jest proste, kiedy mamy odpowiednie akcesoria!

Rodzicu, jestem głodny!

Jednym z częstych powodów, dla którego niemowlak nie zasypia, jest głód. Mały żołądek potrzebuje być często napełniany pokarmem. Maluchowi wystarczy podsunąć pierś lub butelkę, by sprawdzić, czy to o to chodzi. Najedzone dziecko szybko uśnie. Jeżeli głód odczuwa w nocy, podczas karmienia najlepiej nie zapalać światła w pokoju, by nie wybudzać w pełni malucha. Szybciej powróci do snu.

Niewygodne ułożenie

Rodzice starają się układać dziecko tak, by było to dobre dla jego zdrowia. Małe ciałko kształtuje się i rośnie podczas snu. Jednak, mimo starań, może się zdarzyć, że spanie, które przygotowaliśmy dla malucha, wcale mu nie odpowiada. Będzie to okazywać marudzeniem, wierceniem się i płaczem. Zadbajmy, by w łóżeczku znalazły się ulubione kocyk, pościel i przytulanka. Często dzieciom to nie jest wszystko jedno gdzie i w czym śpią. Przywiązują się do zapachu pościeli, do rogu kocyka, który skubią paluszkami albo do jego miękkości. Obserwujmy, co sprawia, że maluch uspokaja się i stosujmy to następnym razem. Czasem rozwiązaniem okazuje się zamiana łóżeczka na koszyk Mojżesza. Mniejsza przestrzeń, wypełniona miłym kocykiem, da maluchowi tak ważne poczucie bezpieczeństwa.

Kosz Mojżesza

Zbyt wysoka temperatura w pokoju

Zazwyczaj dziecko chcemy otulić, by czuło się bezpiecznie i cieplutko. Pamiętajmy jednak, że nie możemy przesadzić z temperaturą. Ubrane w śpioszki niemowlę, owinięte w rożek będzie mieć wystarczająco ciepło podczas drzemania. Możemy też przykrywać dziecko kocykiem. Wybierajmy te, które grzeją, ale są z przyjemnych w dotyku materiałów, np. z wełny Merino. Zmierzmy też temperaturę w pokoiku. Jeżeli jest lato, a ekspozycja jest południowa, może być naprawdę gorąco podczas snu w dzień. Jeżeli jest możliwość, przenieśmy malucha do chłodniejszego pokoju lub podczas kąpieli dziecka, wychłodźmy jego sypialnię, by, kiedy zostanie w niej ułożone, warunki były optymalne.

Emocje

Niemowlaki każdego dnia uczą się i poznają nowe rzeczy. Jeżeli przeżyją bardzo emocjonujące chwile, mogą bywać niespokojne, w tym mogą mieć problemy z zasypianiem. Dziecko przed snem najlepiej jest wyciszyć. Odłożyć na bok piszczące zabawki i kolorowe klocki. Spróbujmy włączyć cichą muzykę, przygasić światło i przeczytać bajkę. Kojąca kąpiel również pozwoli ostudzić emocje. Zawieszona nad łóżeczkiem karuzela dla niemowląt pomoże wprawić malucha w senny nastrój.


Karuzela dla niemowląt

Niewygodne ubranie

Delikatne ciałko dziecka odczuwa każdą najmniejsza niedogodność o wiele bardziej, niż ciało dorosłego. Sprawdź, czy kładziesz spać malucha w śpiochach bez uwierających metek, guziczków na pleckach, zbyt sztywnych szwów. Być może pielucha jest zbyt mocno zapięta i powoduje dyskomfort. A może materiał piżamki stał się po praniu szorstki? Zwracaj uwagę na detale.

Pełna pielucha

Choć ten powód wydaje się być oczywisty, nie możemy o nim nie wspomnieć. Zazwyczaj jest to pierwsza rzecz, którą sprawdzamy, kiedy niemowlak nie może spać i jest marudny. Każdy rodzic z czasem uczy się rytmu swojego dziecka i mniej więcej wie, jak rozplanować posiłki i drzemki, by dziecko było zadowolone. Jednak wystarczy, że maluch zje coś nowego, a jego żołądek zareaguje inaczej i procesy trawienne mogą zostać przyspieszone. Sprawdzajmy pieluszkę jako pierwszą, by wykluczyć tę przyczynę bezsenności. Jeżeli jest pełna – po prostu ją zmieńmy.

Bóle brzuszka

Bóle brzuszka zdarzają się u niemowlaka i jest to całkiem normalne. Jednak mogą one skutecznie utrudniać zasypianie. Niestety, dziecko nie powie, że taka właśnie jest przyczyna jego marudzenia. Jeżeli maluch jadł tego dnia coś nowego, spróbujmy pomasować brzuszek, jednocześnie uspokajając dziecko. Na korzyść wpłynie tutaj bliskość rodzica. W takiej sytuacji można spróbować uśpić dziecko na rękach. Jeżeli jednak bóle są częste, a brzuch twardy, konieczna jest konsultacja z pediatrą.

Ząbkowanie

Ból związany z ząbkowaniem jest dla dziecka nieprzyjemnym zaskoczeniem. Maluch może brać do buzi zabawki, kocyk czy swoje paluszki, by próbować masować dziąsła. Można w tym przypadku sięgnąć po żel kojący, który nieco uśmierzy ból lub dać maluchowi gryzak. Jeżeli jednak dolegliwości są bardzo uporczywe, najlepiej zasięgnąć opinii lekarza, który zadecyduje, czy należy podawać lek przeciwbólowy.


Silikonowy gryzak Niedźwiedź Brajan Manhattan Toy

Silikonowy gryzak

Jest za głośno

Dziecko do zasypiania potrzebuje ciszy i spokoju. Niektóre maluchy lepiej usypiają przy jednostajnych dźwiękach, stąd zawiesza się nad łóżeczkiem karuzele dla niemowląt, które wygrywają melodyjki albo wyposaża w szumiącego misia. Można próbować włączyć cichutką i kojąca muzykę, która zadziała jak kołysanka. Jednak, o ile to możliwe, powinniśmy na czas zasypiania ograniczyć wszelkie rozmowy, hałasy, zabawę rodzeństwa czy odgłosy dobiegające z telewizora.

Przytulanka-pozytywka Jednorożec Skip Hop

Przytulanka pozytywka

Jeżeli próbowaliśmy wszystkiego i jednak nie wiemy, co jest przyczyną trudności z zasypianiem, otoczmy malucha miłością – weźmy na ręce, przytulmy, pogłaskajmy po główce. Być może po prostu potrzebuje bliskości. Czasem każdy z nas chce się po prostu przytulić i poczuć bezpiecznie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 243 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-05
Great order
2023-12-20
Super
pixel