Ciekawe pomysły na zabawy konstrukcyjne z dziećmi

2018-08-21
Ciekawe pomysły na zabawy konstrukcyjne z dziećmiJednym z najważniejszych elementów życia każdego dziecka jest zabawa. Nasze maluchy uwielbiają angażować się w gry i zabawy, które wymagają z ich strony pomysłowości i głębokiej wyobraźni. Zabawki konstrukcyjne bez wątpienia stanowią jedną z najbardziej lubianych i popularnych form rozrywki wśród najmłodszych odkrywców. Kreowanie niesamowitych budowli, czy tworzenie oryginalnych prac plastycznych to duma i wizytówka każdego dziecka i jego rodziców. Poniżej prezentujemy propozycję ciekawych form rozrywki, które nie tylko kształtują zdolności manualne, ale posiadają szereg drogocennych wartości mających wpływ na rozwój umysłowy i społeczny naszego potomstwa.

Zalety zabawek konstrukcyjnych - wpływ rozwój dziecka w pierwszych latach życia:

·         rozwijają koncentrację,

·         ćwiczą pamięć,

·         uczą cierpliwości,

·         kształtują zdolności manualne,

·         pobudzają wyobraźnię,

·         kształtują koordynację ruchową,

·         uczą precyzji, dokładności i dbałości o szczegóły,

·         rozwijają kreatywność,

·         zachęcają do podejmowania samodzielnych działań,

·         kształtują pewność siebie,

·         dają radość, satysfakcję i poczucie szczęścia,

·         rozbudzają pomysłowość.


Wielu rodzicom zabawki konstrukcyjne kojarzą się tylko i wyłącznie z klockami, a tymczasem zabawy te mogą przybierać przeróżne formy, począwszy od malowania, klejenia, lepienia czy wycinania, kończąc na rzeźbieniu niesamowitych form z piasku czy masy solnej.

Propozycje ciekawych zabawek kreatywnych:

1. Origami dla dzieci - tutaj niezbędna jest cierpliwość, ale nie martwmy się, tego również nasze dzieci są w stanie się nauczyć, a ta forma rozrywki w umiejętny i szybki sposób im w tym pomoże. Origami to nie co innego niż zabawa specjalnie przygotowanym papierem według techniki określonej w instrukcji. Dzięki origami nasze dziecko staje się twórcą barwnych postaci, przedmiotów i zwierząt. Wśród najczęściej wybieranych przez rodziców, a tym samym uwielbianych przez dzieci są następujące zestawy:

-        zestaw do robienia zwierząt z origami,

-        zestaw do robienia samolotów z origami,

-        zestaw do robienia twarzy z origami,

-        zestaw do robienia statków z origami.


2. Koraliki do nawlekania - w przypadku tej zabawy powinniśmy unikać plastikowych elementów nieznanego pochodzenia, które zazwyczaj cechuje bardzo niska jakość wykonania. Najlepszą propozycją tworzenia pięknej biżuterii dla dziewczynki jest korzystanie z drewnianych koralików do nawlekania. Perełki, kwiatuszki, kółeczka i kolorowe gwiazdeczki, każda mała dama znajdzie coś idealnie odzwierciedlającego jej nastrój i osobowość. Koraliki do nawlekania to wspaniała propozycja zabawy z przyjaciółką, czy rodzeństwem. Stwórzmy dzieciom mały salonik jubilerski i obserwujmy z podziwem ich niesamowitą wyobraźnię twórczą.

3. Tor kulkowy - to zdecydowanie jedna z ulubionych i chętnie wybieranych forma zabawy przez wszystkich chłopców. Zasady zabawy nie są skomplikowane. Należy układać klocki w taki sposób, żeby całość budowli utworzyła tor dla pędzących kul. Zabawa ta jest bardzo wciągająca i angażująca każdego małego architekta do stworzenia jak najbardziej funkcjonalnej konstrukcji.

4. Zestawy do szycia - stanowią propozycję spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich zainteresowań dla dzieci w starszym wieku. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko przejawia duże zainteresowanie szyciem w okresie szkolnym, śmiało możemy zainwestować w maszynę do szycia dla dzieci, a kto wie, może właśnie w tej chwili, na naszych oczach rodzi się nowy talent, który kiedyś zabłyśnie w świecie mody?

5. Warsztat z narzędziami - to idealny prezent dla każdego małego majsterkowicza, który zapewni mu godziny spędzone na kreatywnej zabawie. Warsztat z narzędziami inicjuje najmłodszych do naśladownictwa i przybierania wybranych ról społecznych.


Co tak naprawdę wyróżnia zabawy konstrukcyjne od pozostałych form rozrywki? Jest jedna zasadnicza kwestia, która czyni je tak wyjątkowymi i niezastąpionymi: wytwór jako rezultat działań dziecka. Dzięki zabawkom konstrukcyjnym nasz maluch już od najmłodszych lat kształtuje swoją własną rzeczywistość i wyobrażenie o danym przedmiocie czy zjawisku. Praktyka czyni mistrza, a nasz mały architekt dzięki pielęgnowaniu swojej kreatywności, zyska cenną wiedzę i umiejętności, które z całą pewnością wykorzysta w dorosłym życiu.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 241 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-27
Super szybka wysyłka, zabawka świetna Dziękuję bardzo:)
2023-08-21
Dobry kontakt ze sklepem. Szybka dostawa. Produkt zgodny z opisem. Tylko dlaczego korespondencja posprzedażowa w języku angielskim?
pixel