Bezpieczeństwo przede wszystkim. Wybieramy odpowiednie zabawki dla niemowlaka

2018-06-15
Bezpieczeństwo przede wszystkim. Wybieramy odpowiednie zabawki dla niemowlakaJuż w okresie ciąży nie sposób oprzeć się zakupowi, choć kilku zabawek dla naszego dziecka. Asortyment ten znacznie się powiększa, gdy na świat przychodzi ta niezwykła istota, a cały dom zostaje zasypany ogromem prezentów w postaci zabawek i ubrań dla niemowlaka.

Po wielkiej euforii i radości z otrzymanych praktycznych prezentów przychodzi czas na ich segregację. I tak nagle okazuje się, że większość sprezentowanych ubranek będzie użyteczna najwcześniej za kilka miesięcy, a nasz noworodek nie wykazuje żadnego zainteresowania otrzymanymi zabawkami. Spokojnie, na wszystko przyjdzie czas i pora. Warto umiejętnie wprowadzić w życie dziecka daną zabawkę na odpowiednim etapie jego rozwoju.

Jak wybrać zabawki dla niemowląt?


Poniżej przedstawiamy Wam praktyczną listę zabawek i przedmiotów, które warto wprowadzić w życie codzienne niemowlaka, a które przede wszystkim są:

- bezpieczne (posiadają symbol bezpieczeństwa CE),
- dostosowane do wieku dziecka,
- dostosowane do umiejętności dziecka,
- odpowiedniej wielkości,
- trwałe,
- lekkie,
- łatwe do utrzymania w czystości (synonimy),
- rozwojowe (wpływają na rozwój dziecka),
- ciekawe (wzbudzają zainteresowanie dziecka).

1 miesiąc.

Pole widzenia w pierwszych tygodniach życia noworodka nie przekracza 30 cm. Jego widoczność jest zatem bardzo ograniczona a rozróżnianie kolorów i ostrości obrazów dopiero się kształtuje. Specjaliści często zalecają posługiwanie się zabawkami o wyrazistych, kontrastujących ze sobą barwach (czarny - biały).

2 - 3 miesiąc.

Noworodek zaczyna wodzić wzrokiem za przedmiotami. W okresie tym największe zainteresowanie wzbudza u każdego dziecka kolorowa, świecąca karuzela, z której wydobywa się ciepła, relaksująca melodia. Kolorowe misie, pieski czy gwiazdki zawieszone nad łóżeczkiem wzbudzają ciekawość dziecka i skupiają jego uwagę na dłuższą chwilę. Dźwięki melodii uspokajają, otulając niemowlę do snu.

Ciekawą propozycje stanowią również zawieszki do wózków, które przykuwają wzrok i uwagę maluchów podczas codziennych spacerów.

Innymi zabawkami wzbudzającymi ciekawość i zainteresowanie dziecka na tym etapie rozwoju są wszelkiego rodzaju grzechotki.

Co prawda nasze dziecko nie ma wykształconej motoryki dłoni i palców, która umożliwiłaby mu samodzielne chwycenie zabawki, jednak nie przeszkadza mu to w aktywnym udziale w zabawie. Wystarczy, że włożysz do jego małej, zaciśniętej piąstki grzechoczący, kolorowy przedmiot a uśmiech na jego twarzy pojawi się błyskawicznie.

4 miesiąc.

Mata edukacyjna to niesamowity wynalazek, który spełnia całkowicie swoją rolę już od 4 miesiąca życia niemowląt, wspomagając ich rozwój, pobudzając zmysły a, przede wszystkim przynosząc niesamowitą radość. Ilość atrakcji, które mata edukacyjna oferuje maluchom daje im pełne poczucie radości i zadowolenia w trakcie zabawy. W przeciągu ostatnich kilku lat produkt ten stał się bardzo popularny wśród rodziców, stanowiąc nieodzowny element wyposażenia mieszkania.

Mata edukacyjna to bezpieczny i wygodny dla malucha sposób na aktywną zabawę, do której w każdej chwili może przyłączyć się inny członek rodziny, wspólnie ciesząc się zabawkami i atrakcjami będącymi w zestawie maty.

Główne zalety maty edukacyjnej:

- zapewnia swobodę i przestrzeń podczas zabawy,
- uczy koncentracji uwagi,
- rozwija spostrzegawczość,
- kształtuje motorykę,
- rozwija zmysły dotyku i słuchu.

5 - 6 miesiąc.

Na tym etapie rozwoju dziecko opanowało umiejętność samodzielnego chwytania przedmiotów.

Idealnym przedmiotem do zabawy oraz ukojenia trudów związanych z bolesnym ząbkowaniem i swędzeniem dziąseł podczas przebijania się zębów mlecznych są gryzaki.

W momencie, gdy dziecko opanuje naukę siedzenia, jego zainteresowanie zabawą podczas kąpieli wzrośnie. Istotną role wówczas podczas codziennego rytuału mycia zaczynają odgrywać gumowe zabawki do kąpieli: kaczuszki, słoniki, rybki czy pieski.


7 - 8 miesiąc

To dobry czas na początki niekończącej się przygody w świecie książek naszego malucha. Pierwsza, miękka książeczka nie musi zawierać treści. Ważne, żeby była kolorowa i posiadała duże obrazy, które skupią uwagę i zainteresowanie niemowlaka. To pierwsze kroki w poznawaniu wartości jakże istotnego w życiu każdego człowieka przedmiotu. Uruchom swoją wyobraźnię, wymyślając własne historie na podstawie umieszczonych w książeczce rysunków. To świetna zabawa i sposób na miłe spędzenie wspólnego czasu.

Uwaga!

Jest to również okres pełzania, a następnie raczkowania niemowlaka. Od tego momentu czujność każdego rodzica musi być wzmożona ponieważ niemowlę odczuwa nieodpartą pokusę poznawania świata poprzez jego smak. Ilość przedmiotów lądujących w buzi małego odkrywcy jest ogromna, dlatego zadbajmy o to aby wszystkie przedmioty znajdujące się w zasięgu ręki naszego dziecka były duże, miękkie i bezpieczne.

9 - 10 miesiąc

Chęć poznawania i zaciekawienie tym, co nowe, nieznane u dziecka stałe rośnie. Niemowlę z entuzjazmem bawi się zabawkami wymagającymi aktywności i zaangażowania z jego strony. Wszelkiego rodzaju zabawki z przyciskami, guziczkami, pokrętłami, kierownicą wydającą dźwięki czy otworami pochłaniają niemowlę całkowicie.

Jest to również doskonały moment na wprowadzenie do życia naszego dziecka jego pierwszego pluszowego przyjaciela - przytulanki, szmacianki.

11 - 12 miesiąc.

Coraz większe zainteresowanie ze strony niemowlaka wzbudzają kolorowe klocki drewniane, które w tym okresie nasze dziecko umiejętnie przekłada z ręki do ręki, wrzuca do wiaderka, a nawet próbuje tworzyć pierwsze, proste konstrukcje. Wszelkiego rodzaju pchacze z klockami, czy też stoliki interaktywne doskonale sprawdzą się w nauce stania oraz pierwszych kroków dziecka.

 
I tak oto okazuje się, że nasze maleństwo w pierwszych miesiącach życia naprawdę nie musi mieć ogromu zabawek. Czasami drobna, z pozoru prosta zabawka wzbudza większe zainteresowanie i przykuwa uwagę niemowlaka niż wyszukany, drogi przedmiot. Wystarczy wybrać sprawdzone, a przede wszystkim bezpieczne zabawki te, które oprócz radości i zadowolenia niemowlaka rozwijać będą jego zmysły, pamięć, spostrzegawczość, koncentrację i motorykę. Warto przy zakupie zabawek kierować się zdrowym rozsądkiem i zdobytą wiedzą. Niech każdy nowy nabytek będzie stanowił użyteczny przedmiot w codziennej zabawie naszego malucha.

Tu znajdziecie pełną ofertę zabawek dla niemowląt. 
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 240 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-07
Fast transport is ok
2023-11-27
Super szybka wysyłka, zabawka świetna Dziękuję bardzo:)
pixel